Jak wykorzystać nowoczesne technologie w ESG

W obliczu globalnych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, nierówności społeczne czy problematyka zrównoważonego zarządzania, konieczność angażowania się w kwestie ESG (środowiskowe, społeczne i związane z zarządzaniem) staje się coraz bardziej oczywista dla przedsiębiorstw na całym świecie. Współczesne technologie, takie jak sztuczna inteligencja, blockchain czy analiza dużych danych, odgrywają kluczową rolę w podejmowaniu strategicznych decyzji.

Marta Wcześniak, Aleksandra Buczkowska i Sławomir Kubiczek w trakcie Kongresu Kompas ESG.
O tym, jak nowoczesne technologie przyczyniają się do osiągnięcia celów ESG, rozmawialiśmy podczas Kongresu Kompas ESG. (Kompas ESG)

Zastosowanie nowoczesnych technologii w służbie ESG można porównać do koła, które wynaleziono kilka tysięcy lat temu. Rozwiązania takie jak: ogniwa perowskitowe od Saule Technologies Inc., nowoczesne systemy teleopieki od SiDLY Healthcare, aplikacje tworzone z myślą o środowisku jak Foodsie to tylko kilka z wielu przykładów na to, jak prowadzić biznes, który pozytywnie wypływa na ekologię, czy społeczeństwo.

– Od wieków zmienia się definicja tego, co jest nowoczesne, a co stare. Rewolucja związana z wymyśleniem koła w tamtym czasie też była nowoczesną technologią, która pomogła ludziom się przemieszczać. Dziś wykorzystujemy rozwiązania do dbania o środowisko, czy zmiany sposobu zarządzania biznesem – podkreślał Zbigniew Jagiełło podczas panelu organizowanego w ramach Kongresu Kompas ESG.

Największe firmy od 2024 r. będą musiały raportować niefinansowe aspekty swojej działalności w oparciu o czynniki ESG.

– Banki były jednymi z pierwszych, które wdrażały raportowanie związane z ESG. Co odbijało się na branżach, które zajmują się wydobyciem np. kopalin i innych surowców. Krok po kroku były one odcinane od możliwości kredytowania – zaznaczał były prezes PKO Bank Polski.

A jak to wygląda teraz? Jak banki mają sprawdzać i weryfikować, czy ich klienci są “eko” tak, aby pieniądze, które pożyczają, wspierały rozwój zielonej energii? O tym mówiła Aleksandra Buczkowska, z mBank S.A.

– mBank jest mocno nakierowany na to, żeby finansować w pierwszej kolejności firmy, które napędzane są zieloną energią. To ważny element, bo chcemy w swoim portfelu mieć aktywa, które są faktycznie zielone. Dotyczy to dużych firm, ale detalicznych klientów także zachęcamy też do inwestowania w zielone aktywa – jak samochody czy nieruchomości. Mogą wtedy liczyć na lepszą ofertę, bo musimy pamiętać, że zielone inwestycje są droższe niż standardowe nieruchomości – przypominała Buczkowska.

JAK WYKORZYSTAĆ NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W SŁUŻBIE ESG [RELACJA]

Nowoczesne technologie nie tylko umożliwiają przedsiębiorstwom lepsze zrozumienie i zarządzanie ich wpływem na świat wokół nich, ale także stają się koniecznością w dzisiejszym środowisku biznesowym. Zwłaszcza że przynoszą wymierne korzyści finansowe.

O tym, jak w przemyśle można osiągać cele – także środowiskowe, opowiadał podczas Kongresu Sławomir Kubiczek, Prezes Zarządu FRIZO Chłodnictwo.

– Wiedzieliśmy, że Unia Europejska zmierza w kierunku ograniczenia emisji gazów i zmniejszania śladu węglowego. Zaczęliśmy badać i tworzyć własne rozwiązania zeroemisyjne, które w znaczący sposób ograniczają wpływ na środowisko. Jeśli dzięki naszym rozwiązaniom możemy zmniejszyć w znaczący sposób zużycie energii, to biznes spożywczy zyskuje realną przewagę konkurencyjną – podkreślał Kubiczek.

Dzięki rozwiązaniom ukierunkowanym na ESG firmy mogą budować zaufanie wśród interesariuszy i stawiać czoła globalnym wyzwaniom. Współczesne technologie, w służbie ESG, są kluczowe do tworzenia bardziej zrównoważonego i odpowiedzialnego biznesu.