ESG Amazona. Firma zmniejsza emisję spalin dzięki 50-proc. wzrostowi transportu kolejowego i morskiego w Europie. W 2023 roku zwiększyła wykorzystanie transportu kolejowego i morskiego o 50% w Europie, co przyniosło znaczące zmniejszenie emisji węgla, a także przyspieszenie dostaw do klientów i transferów zapasów.

Firma wyznaczyła sobie cel osiągnięcia zerowej emisji węgla do 2040 roku w całym swoim łańcuchu wartości. Emisje z zakresu 3, czyli te pochodzące z łańcucha wartości firmy poza jej bezpośrednią kontrolą, stanowią ponad trzy czwarte śladu węglowego Amazona. W ostatnio opublikowanym raporcie dotyczącym zrównoważonego rozwoju Amazon ujawnił, że udało mu się zmniejszyć swoje emisje z zakresu 3 o 0,7% w 2022 roku, pomimo wzrostu przychodów o 9%. Redukcja emisji napędzana była zaś przez obszary, takie jak budowa budynków, dzierżawione budynki i sprzęt oraz transport zewnętrzny.

ESG Amazona coraz lepsze

Według Amazona wykorzystanie trasy kolejowej lub morskiej do transportu paczek lub zapasów pomaga firmie zmniejszyć emisję węgla o prawie 50%.

Firma oświadczyła, że obecnie dystrybuuje produkty za pośrednictwem ponad 100 linii kolejowych i ponad 300 tras morskich, opartych na partnerstwach z europejskimi przewoźnikami kolejowymi i morskimi, w tym z Cargo Beamer, VIIa, Grupą Mercitalia, Grimaldi, Stena Line, DFDS i innymi.

Dodatkowo spółka poinformowała, że w celu elastycznego przechodzenia między różnymi trybami transportu używa przyczep, które mogą być łatwo przenoszone między statkami, pociągami towarowymi i ciężarówkami. Na trasach łączących transport morski i kolejowy z drogowym, Amazon oświadczył, że planuje również trasy tak, aby przyczepy pokonywały najdłuższe dystanse koleją lub drogą morską.

W poście na blogu ogłaszającym wykorzystanie transportu kolejowego i morskiego, Amazon podkreślił: “W 2023 roku, podobnie jak w roku poprzednim, przetransportowaliśmy tysiące ładunków ciężarówkami między naszymi budynkami drogą morską i kolejową w Europie, oszczędzając tysiące ton emisji CO2”.