Unia łagodzi przepisy o ESG. "Będziemy to dalej obserwować"

Na kilka tygodni przed wejściem obowiązku raportowania niefinansowego unijni urzędnicy o 25 proc. zmniejszyli część wymogów sprawozdawczych. To reakcja na postulaty ze strony firm, które mierzą się z nowymi przepisami. "Będziemy to dalej obserwować" - obiecywał podczas spotkania w Brukseli, Sven Gentner, Head of Unit for asset management at the European Commission.

Niewykluczone więc, że tzw. Pakiet Redukcji Obciążeń to zapowiedź elastycznego podejścia unijnych urzędników do transformacji biznesu w kierunku ESG. Od 2024 r. zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące raportowania, które w pierwszej kolejności obejmują największe firmy oraz ich dostawców. 

– W ramach nowych regulacji, Komisja Europejska ustaliła standardy sprawozdawczości w Europie, obejmujące aspekty środowiskowe, społeczne i zarządcze. Te standardy, dostępne publicznie, określają, kto i kiedy będzie zobowiązany do raportowania – przypomiał podczas spotkania Brukseli Sven Gentner.

Docelowo obowiązek raportowania niefinansowego w oparciu o ESG obejmie bezpośrednio ok. 40 tys. firm w całej UE, w tym do 4 tys. firm w Polsce. W odpowiedzi na wyzwania, jakie stoją zwłaszcza przed mniejszymi firmami, Komisja Europejska zmniejszyła o 25 proc. wcześniejsze wymagania

– Zaproponowaliśmy również że niektóre normy sektorowe, które mają być jeszcze opracowane w formie ram prawnych, zostaną opóźnione tak, aby dać firmom więcej czasu, by mogły poradzić sobie z pierwszą rundą standardów. Dopiero później dodamy kolejne. Zdecydowanie będziemy to dalej obserwować i może w ciągu najbliższych kilku lat przedstawimy dodatkowe pomysły – zaznaczał Sven Gentner po spotkaniu z udziałem przedstawicieli Kompasu ESG i Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego.