Coraz więcej wiemy o ESG, ale daleko nam do światowej czołówki

Chociaż Polska zanotowała najwyższy wzrost świadomości społecznej w zakresie ESG, to spośród badanych krajów wypadamy nadal poniżej średniej. Z badania przeprowadzonego przez SEC Newgate ESG Monitor wynika, że 67 proc. Europejczyków deklaruje zainteresowanie tą tematyką. W Polsce to 61 proc.

Świadomość Polaków w zakresie wiedzy o ESG
Na zdjęciu uczestnicy Strajku Klimatycznego zorganizowanego w Gdański w lipcu 2023 r. pod hasłem “Recepta na klimat” (Fot. Karolina Misztal/REPORTER)

W porównaniu do zeszłorocznego badania w Polsce aż o 13 punktów procentowych wzrosło zainteresowanie ESG i to jeden z najwyższych wzrostów spośród badanych krajów. Mimo to nadal pozostajemy poniżej globalnej średniej, która wynosi 67 proc. Jak wynika z najnowszego badania SEC Newgate ESG Monitor najwyższe miejsce w rankingu zajmują Zjednoczone Emiraty Arabskie.

SEC Newgate ESG Monitor i wynik badania pokazujący zainteresowanie tematyką ESG.
Wyniki badania dot. świadomości społecznej w zakresie ESG. (SEC Newgate ESG Monitor)

W tegorocznym badaniu ESG Monitor wzięło udział ponad 12 tys. respondentów z 12 krajów z całego świata (w Polsce przeprowadzono ponad tysiąc ankiet). Cały raport dostępny jest do pobrania pod tym adresem

W ostatnich latach tematyka związana z ESG zyskuje na popularności na całym świecie, a Polska na światowym tle nie jest wyjątkiem. Jak czytamy w raporcie, ogólna znajomość terminu ESG w naszym kraju wzrosła do 36 proc. z 29 proc. w porównaniu do poprzedniego badania. Ten wynik również jest jednak poniżej globalnej średniej i ponad dwukrotnie niższy aniżeli w Hongkongu, który znajduje się na pierwszym miejscu zestawienia.

SEC Newgate ESG Monitor i badanie dot. świadomości i wiedzy o ESG.
Świadomość ESG według kraju lub terytorium wyrażona w proc. (SEC Newgate ESG Monitor)

Spośród blisko trzydziestu zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem, o które pytani byli ankietowani, Polacy podnoszą głównie obawy o rosnące koszty życia związane z zieloną transformacją. 

Choć prawie 7 na 10 badanych na całym świecie (68 proc.) zgadza się z twierdzeniem, że firmy powinny w bardziej przejrzysty sposób informować o swoich działaniach w ramach ESG, to jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ocenę działalności firm w zgodzie z wartościami ESG, Polska znów wypada na końcu stawki, wyprzedzając jedynie Hiszpanię.

Procentowa zgodność z twierdzeniem dotyczącym działalności pracodawców w oparciu o czynniki ESG
Odpowiedź twierdząca na stwierdzenie: “Mój pracodawca naprawdę stara się postępować właściwie jeśli chodzi o ESG”. (SEC Newgate ESG Monitor)

Jak czytamy w raporcie, pracownicy mają wysokie oczekiwania wobec pracodawców, w szczególności w zakresie wysokości wynagrodzeń, sposobu traktowania pracowników i przestrzegania ich praw oraz odpowiednich warunków w miejscu pracy.