Kilkadziesiąt spotkań z tysiącem przedsiębiorców z różnych branż, zarówno w Polsce, jak również w instytucjach Unii Europejskiej – taki jest bilans ostatnich 12 miesięcy w ramach inicjatywy Kompas ESG. Obejmowały one edukację, wdrażanie i pokazywanie najlepszych praktyk z obszarów ESG. – Zrównoważony biznes, zrównoważone zarządzanie i zrównoważony świat to nasza przyszłość – podkreśla Beata Mońka, Pełnomocnik Zarządu Pracodawców RP ds. ESG, prezes Art of Networking.

– Zawsze pojawiają się pytania, czy regulacje dotyczące ESG są potrzebne – pyta retorycznie Beata Mońka. Stąd zresztą spotkania i debaty odbywające się w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym, także z udziałem przedstawicieli Komisji Europejskiej.

Tematem ostatniego wydarzenia w Brukseli był Blue Deal, którego zasadniczą częścią jest stworzenie europejskiej strategii wodnej. W trakcie debaty obecni byli m.in. przedstawiciele przemysłu, bo to właśnie przemysł i energetyka mają zasadniczy wpływ na zużycie wody w krajach Unii Europejskiej.

– Chwaliliśmy się przykładami z Polski – mamy takie zarówno w przypadku małych, jak i dużych firm – wskazuje Beata Mońka. Jak dodaje, wyzwania w ramach Blue Deal dotyczą całej Europy.

– Powinniśmy się jednoczyć w tych wysiłkach, pokazywać najlepsze rozwiązania. Stąd też obecność firm technologicznych na naszym spotkaniu. To one mogą wspomóc, dzięki AI i data science, optymalizację zużycia wody – podsumowuje Beata Mońka.