Sprawdź swój ślad. Specjalny kalkulator obliczy emisje gazów cieplarnianych

Każda firma może teraz policzyć, jak jej działalność wpływa na środowisko i w jaki sposób może ograniczyć emisje gazów cieplarnianych. ING udostępnił specjalny darmowy kalkulator, który po podaniu kilku danych wygeneruje raport o emisyjności firmy. Będzie w nim przeliczony m.in. ślad węglowy na pracownika.

Darmowe narzędzie do liczenia śladu węglowego dla firmy. ING uruchomił kaklulator
Na zdjęciu jedno z wydarzeń w ramach strajku klimatycznego. Protestujący domagają się m.in. aby firmy działały zgodnie z poszanowaniem środowiska naturalnego. (Piotr Molecki/East News)

Kalkulator jest narzędziem, które może pomóc w opracowaniu strategii redukcji emisji gazów cieplarnianych. Jest darmowy, ogólnodostępny i skorzystać z niego mogą wszyscy – od jednoosobowych działalności gospodarczych, przez sektor MŚP po większe firmy. Po rejestracji i podaniu kilku niezbędnych danych o stacjonarnych i mobilnych źródłach emisji, czy źródłach energii, wygenerowany zostanie raport, który ma pomóc w opracowaniu i realizacji strategii redukcji emisji gazów. 

Jak podają twórcy kalkulatora, dokument oprócz wyników, zawierać będzie także informacje na temat stosowanego standardu obliczeń, dźwigni redukcji śladu węglowego firmy oraz przykłady pomagające zrozumieć skalę otrzymanego wyniku. 

Bezpłatne narzędzie do obliczania emisji gazów cieplarnianych

– Coraz więcej przedsiębiorstw działa na rzecz redukcji swojej emisyjności. Wynika to z rosnących oczekiwań rynku, regulatorów, kontrahentów i konsumentów. Firmy są coraz bardziej świadome tego, że zrównoważony rozwój to korzyści w wymiarze środowiskowym, społecznym i potencjał na realne oszczędności – choćby w zakresie kosztów energii, lepsze warunki finansowania czy nowe źródła przychodów. To też szansa na budowanie i wzmacnianie konkurencyjności na nowym polu – konkurencyjności klimatycznej. Chcemy wspierać klientów biznesowych w tych wysiłkach, m.in. dostarczając rozwiązania, które w przystępny sposób pozwolą rzetelnie wyliczać dane dotyczące własnych emisji firmy – powiedziała Ewa Łuniewska, Wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego.

Wyliczenia w kalkulatorze dokonywane są zgodnie ze standardem GHG Protocol i oparte o około 500  wskaźników, w tym – jak czytamy – wskaźniki emisyjności pozyskane od poszczególnych krajowych dostawców energii elektrycznej i cieplnej. Wskaźniki będą systematycznie aktualizowane dla kolejnych okresów.

Poniżej znajduje się instrukcja korzystania z kalkulatora.

Na mocy unijnej dyrektywy CSRD firmy będą zobowiązane do przedstawiania raportów niefinansowych opartych o czynniki ESG, wśród nich jest czynnik dotyczący wpływu działalności firmy na środowisko. Nowe regulacje od 2024 r. obejmą bezpośrednio najpierw największe firmy, a później kolejne.

Kalkulator jest bezpłatny i dostępny także dla firm, które nie są klientami banku. Powstał we współpracy z ekspertami Fundacji Climate Strategies Poland, która zajmuje się liczeniem śladu węglowego firm i miast, strategiami dekarbonizacji, edukacją klimatyczną oraz informowaniem o zmianach klimatu. 

Dostępny jest pod tym adresem.