ESG już teraz pośrednio dotyczy wszystkich firm w Polsce. Duże przedsiębiorstwa badają cały swój łańcuch dostaw. Jak stawić czoło nowym wymaganiom? Tego, między innymi, będzie można dowiedzieć się w maju podczas cyklu szkoleń online ESGnavigator. Eksperci i praktycy podzielą się swoją wiedzą, a przedsiębiorcy zyskają możliwość otrzymania certyfikatu. Portal Kompas ESG został patronem medialnym szkolenia.

Sprawdź program szkolenia ESGnavigator

Zgodnie z europejską dyrektywą dotyczącą raportowania zrównoważonego rozwoju (Corporate Sustainability Reporting Directive – CSRD), przyjętą przez Parlament Europejski w listopadzie 2022 r., spółki mają obowiązek publikacji, obok informacji finansowych, również tych związanych ze zrównoważonym rozwojem (tzw. niefinansowych). Są zobowiązane do informowania o działaniach z zakresu ESG. To skrót od angielskich słów: environmental, social, corporate governance, czyli: środowisko, odpowiedzialność społeczna
i ład korporacyjny.

Na razie tylko najwięksi

Raportowanie w zakresie ESG zaczęło obowiązywać w Polsce od stycznia tego roku. Objęło spółki notowane na giełdzie, zatrudniające powyżej 500 pracowników. Od 2025 r. raporty ESG będą musiały składać wszystkie – publiczne oraz prywatne spółki zatrudniające powyżej 250 osób, a od 2026 r. wszystkie notowane na giełdzie małe i średnie firmy zatrudniające powyżej 10 osób.

Prędzej czy później obowiązek obejmie wszystkich przedsiębiorców w naszym kraju. Prawda jest jednak taka, że pośrednio już je dotyczy. Wszystko dlatego, że duże spółki, tworząc raporty, będą zwracały uwagę na każdy element swojego łańcucha dostaw, a więc wymagały od kontrahentów podejmowania zrównoważonych działań.

Co więcej, banki i instytucje finansowe, już teraz oczekują od klientów podawania informacji o działaniach z zakresu ESG. To oznacza, że przedsiębiorcom, którzy nie działają w sposób zrównoważony, trudniej może być uzyskać finansowanie swojej działalności.

Brak specjalistów z zakresu ESG

Temat już jest ważny, a w miarę upływu czasu będzie zyskiwał na znaczeniu. Aby sprostać unijnym wymaganiom, ale też lepiej zrozumieć ESG, warto podnosić wiedzę w tym zakresie. Dzisiaj bez świadomości tego, na czym polega raportowanie niefinansowe i jaki jest jego zakres, trudno utrzymać konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku.

Według raportu KPMG z 2023 r., tylko 15 proc. firm deklaruje, że ma w swojej strukturze osobę odpowiedzialną za zrównoważony rozwój. Z analiz ekspertów firmy rekrutacyjnej Antal wynika, że ponad 50 proc. pracodawców objętych dyrektywą planuje rekrutacje nowych specjalistów ESG. Eksperci szacują, że tylko w tym roku do obsadzenia będzie 1,5 tys. wakatów z zakresu ESG.

Szkolenia online

Nie wszystkie firmy mogą sobie już teraz pozwolić na zatrudnienie odpowiednich specjalistów, tym bardziej, że rynek boryka się z ich niedoborem. Tym ważniejsze staje się pozyskiwanie odpowiedniej wiedzy. Warto w tym zakresie korzystać z oferty szkoleń. W maju okazją do zdobycia nowych kompetencji będzie ESG Navigator. To cykl szkoleń online, podzielonych na cztery moduły, który odbędzie się w dniach: 8, 10, 15 i 17 maja. Szkolenie kończy się testem wiedzy oraz certyfikacją.

Program szkoleń opracowała Agnieszka Oleksyn-Wajda, dyrektorka Instytutu Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska oraz dyrektorka MBA ESG Uczelni Łazarskiego, a także radca prawny z kilkunastoletnim doświadczeniem m.in. w doradztwie w ramach KPMG, autorka, wykładowczyni, speakerka na konferencjach i mentorka w programach mentoringowych. Katarzyna Barańska kieruje praktyką dekarbonizacji w międzynarodowej kancelarii Osborne Clarke, jest doktorem nauk prawnych, radcą prawnym, a także wykładowcą przy OIRP w Warszawie. Specjalizuje się w projektach regulacyjnych i infrastrukturalnych, ze szczególnym uwzględnieniem projektów z zakresu prawa ochrony środowiska oraz zielonej transformacji.

Webinary poprowadzi Dominika Tarczyńska, dziennikarka ekologiczna Telewizji Polsat.

O tym, jak doszło do tego, że ESG to obecne nieodłączny element filozofii biznesu, jak nie zginąć w gąszczu przepisów, ale też o tym, co najważniejsze w gospodarce cyrkularnej, opowiedzą Agnieszka Oleksyn-Wajda oraz Katarzyna Barańska, która kieruje praktyką dekarbonizacji w międzynarodowej kancelarii Osborne Clarke, jest doktorem nauk prawnych, radcą prawnym, a także wykładowcą przy OIRP w Warszawie.

Szkolenie na temat śladu węglowego i neutralności klimatycznej poprowadzi Marta Wojtkiewicz, konsultantka ESG w Ayming, a zasady raportowania ESG wg nowych standardów ESRS przybliży dr Marta Szymborska, Head of Communication, PR i ESG w GS1.

ESG Navigator to także spotkania z praktykami. O tym, jak zbudować strategie ESG opowie na przykładzie 4F Przemysław Feliga, Former Head of Sustainability w OTCF. Strategię dekarbonizacji firmy na przykładzie Orange Polska omówi Monika Tenerowicz, doradczyni ds. strategii klimatycznej w firmie. Agnieszka Dziedzic, dyrektorka marketingu Vive Group omówi zagadnienie recyklingu na przykładzie firmy, w której pracuje. Gośćmi wydarzenia będą również: Kamil Jesionowski, prezes Polskiej Izby Biegłych Rewidentów i Ewelina Karp Kręglicka, dyrektor Biura Zakupów, Jakości i Ochrony Środowiska Budimex.

Poszczególne bloki nie będą trwały dłużej niż 3,5 godziny, a webinaria będzie można obejrzeć nie tylko w wyznaczonym dniu, ale i dogodnym czasie – uczestnicy otrzymają materiały i zapis szkolenia po premierze danego bloku. Aby wziąć udział w szkoleniu, wystarczy dokonać rejestracji na stronie: https://esghubpoland.pl/event/polityki-i-przepisy-esg

Warto pośpieszyć się i potwierdzić swój udział do 7 maja 2024, bo tylko do tej daty obowiązuje promocyjna obniżona cena pakietu szkoleń early birds.

Co więcej, dla czytelników portalu Kompas ESG – partrona medialnego szkoleń – organizator przewidział dodatkowe 10% rabatu na zakup biletów. Aby uzyskać rabat należy przy zakupie wprowadzić kod rabatowy: kompasesg10