Dr. Martens, znany producent obuwia, intensyfikuje swoje wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju, wprowadzając na rynek nową kolekcję wykonaną z recyklingowanej skóry oraz wewnętrzną platformę do odsprzedaży.

Dr. Martens stawia na skórę z recyklingu

Współpraca z brytyjską firmą technologiczną Gen Phoenix zaowocowała stworzeniem kolekcji Genix Nappa, która obejmuje trzy ponownie wydane style marki: buty sznurowane 1460, buty 1461 3-Eye oraz botki Chelsea 2976. Produkty te, wykonane z recyklingowanej skóry, są dostępne w cenach od 177 do 215 dolarów.

Fot. materiały Dr. Martens

Technologia opracowana przez Gen Phoenix umożliwia rozłożenie odpadów skórzanych do poziomu włókien i odbudowę ich przy użyciu recyklingowanej wody, tworząc materiał z recyklingu. To innowacyjne podejście nie tylko demonstruje wartość odpadów jako zasobu, ale także ukazuje nowe możliwości myślenia o produktach w przyszłości.

Inicjatywa ReWair

Dodatkowo Dr. Martens zainicjował platformę odsprzedaży ReWair we współpracy z Archive, umożliwiając klientom zakup używanego obuwia, które zostało naprawione i odnowione. Platforma oferuje również program wymiany zużytego obuwia i toreb na bon o wartości 20 dolarów, który można wykorzystać przy zakupie nowej pary w sklepach w Los Angeles i Portland. Mimo że opcje wymiany online nie są jeszcze dostępne, firma zachęca do śledzenia dalszych aktualizacji.

Fot. materiały Dr. Martens

Inicjatywy te wpisują się w zobowiązania Dr. Martens dotyczące zrównoważonego rozwoju. Firma dąży do tego, by do 2040 roku 100% jej obuwia było wyprodukowane z materiałów zrównoważonych oraz aby wszystkie sprzedawane produkty miały zrównoważoną opcję końca życia. Cele te obejmują również osiągnięcie zerowej emisji netto w całym łańcuchu wartości oraz pozyskiwanie wszystkich naturalnych materiałów z rolnictwa regeneracyjnego w tym samym okresie.

DR. MARTENS RESOULED X DEPOP

Inicjatywa ReSouled x Depop Dr. Martens to program mający na celu przedłużenie życia kultowego obuwia tej marki. W ramach tej inicjatywy, buty i botki Dr. Martens, które wymagają naprawy, są nie tylko reperowane, ale także poddawane głębokiemu czyszczeniu, dezynfekcji i odświeżaniu przy użyciu Micro-Fresh®. Dzięki temu procesowi, kultowe obuwie Dr. Martens jest przywracane do stanu, w którym może ponownie służyć swoim użytkownikom, wspierając ideę zrównoważonej mody i konsumpcji.

Ta inicjatywa podkreśla zaangażowanie Dr. Martens w promowanie długowieczności produktów i minimalizowanie odpadów. Przywracanie używanym butom ich pierwotnego blasku i funkcjonalności, zamiast pozbywania się ich, jest ważnym krokiem w kierunku bardziej zrównoważonej przyszłości mody.

Zmiana strategii nadzieją na lepsze wyniki

Kolekcja Genix Nappa i platforma ReWair to tylko część szerokiej strategii marki, która obejmuje również próbę stworzenia rentownego modelu odsprzedaży jako element strategii DOCS, priorytetowe traktowanie linii DTC oraz rozwijanie marki poprzez strategie biznesowe B2B. W najnowszym oświadczeniu o zarobkach z stycznia firma zgłosiła spadek przychodów o 21% do 267,1 miliona funtów, co przypisuje słabej wydajności w kanałach hurtowych i DTC, zwłaszcza na rynku amerykańskim.

Dr. Martens, idąc w stronę zrównoważonego rozwoju i cyrkularności, pokazuje, jak marki mogą przekształcać wyzwania w możliwości, wykorzystując odpady jako cenne zasoby i pracując nad zrównoważonymi rozwiązaniami na każdym etapie życia produktu.

Czytaj dalej: