IKEA Foundation ogłosiła znaczące wsparcie finansowe na rzecz inicjatywy promującej rozwój rynku pojazdów elektrycznych (EV) w krajach rozwijających się, przekazując darowiznę w wysokości 100 milionów dolarów.

Celem tej inwestycji jest pomoc krajom rozwijającym się w przejściu bezpośrednio do korzystania z pojazdów elektrycznych, omijając etap pojazdów napędzanych benzyną. Jest to jedna z największych dotacji charytatywnych fundacji IKEA, która ma wspierać działania na rzecz rozwoju infrastruktury ładowania i przyjaznych EV polityk. Firma chce stwarzać lepsze warunki rynkowe i otwierając dostęp do finansowania publicznego i prywatnego.

100 milionów dolarów od IKEA na globalną inicjatywę Drive Electric Campaign

IKEA Foundation zainwestowała 100 milionów dolarów w globalną inicjatywę Drive Electric Campaign, której partnerami są także European Climate Foundation i inne organizacje charytatywne. Celem kampanii jest przyspieszenie przyjęcia pojazdów elektrycznych w Afryce, Ameryce Łacińskiej i Azji Południowo-Wschodniej poprzez inicjatywę “Leapfrogging Partnership”. Ta inwestycja ma na celu wspieranie wysiłków lobbingowych i kampanii na rzecz przejścia na EV.

ikea

Fot. Fishman64, shutterstock.com

Potencjał rynków wschodzących

Gospodarki wschodzące mają stanowić większość wzrostu popytu na samochody, ciężarówki, autobusy oraz motocykle do 2050 roku. Inwestycje te mają na celu zapewnienie, że wzrost ten będzie w pełni elektryczny. Transport drogowy odpowiada za około 15% emisji gazów cieplarnianych związanych z energią, dlatego przejście na EV jest kluczowe dla globalnej transformacji energetycznej.

Korzyści społeczne i gospodarcze

Poza redukcją emisji gazów cieplarnianych i poprawą jakości powietrza, EV mogą również przynieść korzyści dla szerszej gospodarki poprzez przyspieszenie rozwoju konstruowania baterii, obniżenie kosztów i poprawę pojemności magazynowania. Elektryfikacja transportu drogowego może pomóc zmniejszyć emisje w ponad 10 sektorach gospodarki.

Rozszerzenie finansowania nastąpiło po sukcesach w innych krajach, w tym w Indiach, gdzie elektryfikacja dostaw “ostatniej mili” w obszarach miejskich rozwija się w szybkim tempie. Kampania Drive Electric i jej partnerzy podkreślają znaczenie ambitnej polityki publicznej, przywództwa biznesowego i silnych partnerstw w przyspieszaniu innowacji EV.

Inicjatywa IKEA Foundation jest znaczącym krokiem w kierunku zrównoważonej przyszłości, podkreślając potrzebę globalnej współpracy i innowacji w dziedzinie mobilności elektrycznej. Przez wspieranie przejścia na elektryczne pojazdy w krajach rozwijających się, fundacja przyczynia się do zmniejszenia globalnego śladu węglowego i promuje zrównoważony rozwój.

Czytaj dalej: