W erze wszechobecnej technologii granice między światem realnym a wirtualnym zacierają się z niepokojącą prędkością. Dzieci, niczym mali odkrywcy, zafascynowane ekranami urządzeń elektronicznych, wkraczają do cyfrowego świata, nie zawsze zdając sobie sprawę z czyhających tam zagrożeń. Najmłodsi, ale i my dorośli, niczym nieświadome ofiary, jesteśmy coraz bardziej narażeni na zagrożenia czyhające w sieci, związane z: dezinformacją, wyłudzeniami danych, zagrożeniami cybernetycznymi, pornografią i uzależnieniem.

ESG a cyberzagrożenia

W obliczu rosnących cyberzagrożeń oraz problemu uzależnień od technologii, firmy coraz częściej muszą uwzględniać te aspekty w swoich strategiach ESG. Edukacja i budowanie cyberświadomego społeczeństwa stają się kluczowymi elementami odpowiedzialnego biznesu, który dąży do minimalizowania ryzyk i promowania bezpiecznych praktyk cyfrowych.

Współczesne przedsiębiorstwa mają nie tylko obowiązek chronić swoje zasoby, ale także aktywnie angażować się w podnoszenie świadomości w szeroko rozumianym kręgu interesariuszy, co stanowi fundamentalny krok w kierunku zrównoważonego rozwoju technologicznego.

O tym jak to robić skutecznie porozmawiamy w gronie ekspertów już 17 czerwca 2024 w czasie II Kongresu Kompas ESG – zarejestruj się teraz.

Statystyki biją na alarm

Według badań BCG przeprowadzonych w 2022 roku na 41000 respondentów (rodziców i dzieci), aż 93% dzieci w wieku 12 lat korzysta z internetu, 40% w wieku 8 lat. 72% dzieci spośród tej liczby doznało przynajmniej 1 przypadku nadużycia. Powołany Globalny Instytut na rzecz Bezpieczeństwa Dzieci „Childlight” przeprowadził badanie “Into The Light” wskazujący, że 302 miliony dzieci w 2022 roku doznało wykorzystywania seksualnego i molestowania w sieci.

Internet Watch Foundation (IWF) ogłosiła w 2023 roku, że ilość dostępnych w internecie materiałów przedstawiających wykorzystywanie seksualne dzieci w wieku 7–10 lat, przyuczanych do wykonywania czynności seksualnych, wzrosła o ponad tysiąc procent od wprowadzenia lockdownu w Wielkiej Brytanii.

Te liczby to nie tylko suche statystyki, to historie bólu, traumy i utraconej niewinności. To nie wszystko. Cyberprzemoc, kontakt z nieznajomymi, szkodliwe treści, dezinformacje, wyłudzanie danych – to tylko niektóre z niebezpieczeństw, które czyhają na nasze pociechy w wirtualnym świecie.

Problem dotyczy nas wszystkich

Rodzice i opiekunowie często czują się bezradni, nie wiedząc, jak uchronić swoje pociechy przed czyhającymi w sieci niebezpieczeństwami. Nauczyciele zmagają się z falą cyberprzemocy w szkołach, a całe społeczeństwo ponosi konsekwencje zaniedbania bezpieczeństwa cyfrowego. Chociaż to na rodzicach spoczywa główna odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci w sieci, nie możemy zapominać o roli całego społeczeństwa.

Projekt Safe Screen Safe Mind to nie tylko inicjatywa, to misja. Naszym celem jest budowanie świadomości na temat zagrożeń związanych z korzystaniem z technologii cyfrowych oraz dostarczanie rodzicom, nauczycielom i wszystkim osobom zaangażowanym w wychowanie młodego pokolenia (w tym również biznes) praktycznych narzędzi do ochrony najmłodszych.

Już 17 czerwca zapraszamy na konferencję II Kompas ESG, będzie to wyjątkowa okazja, aby wspólnie poszukać rozwiązań i wypracować strategię walki z cyfrowymi zagrożeniami. Razem, wykorzystując wiedzę, doświadczenie, zaangażowanie i nowoczesne technologie, możemy stworzyć internat wolny od zagrożeń, gdzie dzieci będą mogły rozwijać się i uczyć bez obaw. Dołącz do nas i stań się częścią tej ważnej misji. Razem możemy zbudować okno na świat pełen możliwości i bezpieczeństwa.

Czytaj dalej: