Ponad 90 proc. kandydatów oczekuje transparentności i jasnej komunikacji podczas rekrutacji, a niemal co drugi uznaje ujawnianie widełek płacowych w ogłoszeniu za „bardzo ważny” element procesu – wynika z przeprowadzonego przez eRecruiter badania „Rynek pracy a praktyki prospołeczne i prośrodowiskowe”.

Na przełomie sierpnia i września 2024 roku z ramienia eRecruitement Solutions, dostawcy systemu do zarządzania rekrutacjami eRecruiter, przeprowadzone zostało metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) badanie ankietowe „Rynek pracy a praktyki prospołeczne i prośrodowiskowe”. Ankietę wypełniło 412 przedstawicieli HR oraz 514 kandydatów.

Link do raportu: https://go.erecruiter.pl/raport-esg-pr

Badanie dotyczyło postrzegania kwestii ESG, ale celowo nazwa ta nie została wyeksponowana w tytule badania i poszczególnych pytaniach. Celem było sprawdzenie, jakie są rzeczywiste praktyki firm i oczekiwania kandydatów, niezależnie od znajomości pojęcia ESG. Dzięki takiemu podejściu wszyscy respondenci mogli odpowiadać na pytania bez poczucia, że dotyczą one skomplikowanego lub nieznanego obszaru. Pojęcie ESG zostało wprowadzone dopiero w końcowej części ankiety i tylko w części dla pracowników działów HR.

Połowa specjalistów HR nie wie, czym jest ESG 

Przeprowadzona ankieta daje obraz tego, jakie są rzeczywiste praktyki firm w obszarze ESG i jakie oczekiwania mają kandydaci wobec firm i stosowanych przez nie praktyk prospołecznych, proekologicznych i zarządczych.

Z raportu wynika, że jedynie połowa specjalistów HR wie, czym ESG jest i jakie obejmuje standardy. Co więcej, wdrażanie tych zasad w rekrutacji i zarządzaniu talentami nadal pozostaje domeną dużych firm – mniejsze organizacje nie tylko rzadziej stosują ESG, ale często nie posiadają podstawowych narzędzi do monitorowania i raportowania działań w tym zakresie.

Ważna jawność płac

Ciekawie przedstawiają się również odpowiedzi kandydatów. Ponad 90 proc. z nich oczekuje transparentności i jasnej komunikacji podczas rekrutacji, a niemal co drugi (49 proc.) uznaje ujawnianie widełek płacowych w ogłoszeniu za „bardzo ważny” element procesu. Tymczasem, jak wskazują przedstawiciele działów HR, w zaledwie 28 proc. firm takie praktyki są już stosowane. Wyniki pokazują, że ujawnianie widełek płacowych znajduje się wśród najrzadziej wdrażanych działań z obszaru ESG.

Wyniki badania to ważny sygnał dla wszystkich firm.  Wnioski z ankiety wyciągnął również eRecruiter. W wyniku analizy potrzeb wspartej badaniem podjęto decyzję o wdrożeniu szeregu zmian i usprawnień w ramach funkcji umawiania spotkań z kandydatami. Jako jedyny w Polsce dostawca systemu do zarządzania rekrutacjami, eRecruiter jest zintegrowany z aplikacją ZOOM. Zaprojektowano nowe formularze aplikacyjne, które zwiększają dostępność procesów rekrutacji dla osób z niepełnosprawnościami – formularze są zgodne z wytycznymi WCAG. Wprowadzono także w systemie nowe raporty, które wspomagają pracodawców w dbaniu o równość i sprawiedliwość procesów rekrutacji pracowników: raport powodów odrzuceń oraz raport zatrudnień pracowników.