Profesor Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego podkreślił kluczowe znaczenie tzw. bliźniaczej transformacji (twin transition), która łączy dwa równoległe nurty: cyfrowy oraz zrównoważonego rozwoju. Profesor Rok zauważa, sektor cyfrowy jest wciąż w tyle, jeśli chodzi o adaptację do wymagań ESG i zarządzania zrównoważonym rozwojem.

W jego opinii, mimo iż inicjatywy takie jak “Tech to the Rescue” są godne pochwały, to pokazują one, że branża cyfrowa jest w miejscu, gdzie inne sektory były 15 lat temu. – Widzimy, że sektor ma wspaniałe narzędzia, technologie, które można by było wykorzystać w przyspieszeniu właśnie tej transformacji niezbędnej dla zażegnania tych wszystkich katastrof, które mamy na horyzoncie – podkreśla profesor Rok.

Nasz rozmówca zwraca uwagę na potencjał startupów impaktowych, które mogłyby przyczynić się do zmiany branż poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii. Niestety, mimo obiecujących rozwiązań, brakuje im wsparcia. Zauważa, że technologie takie jak blockchain mogą mieć kluczowe znaczenie w monitorowaniu łańcucha wartości i wprowadzeniu innowacji w sektorach wymagających radykalnej zmiany, jak energetyka. – Może (Twin Transition – przyp. red.) to jest początek wyrównywania dystansu pomiędzy branżą cyfrową a wszystkimi innymi branżami na rynku – konkluduje profesor Bolesław Rok.

Sprawdź też: