Coraz więcej wiemy o ESG, ale daleko nam do światowej czołówki
Chociaż Polska zanotowała najwyższy wzrost świadomości społecznej w zakresie ESG, to spośród badanych krajów wypadamy nadal poniżej średniej. Z badania przeprowadzonego przez SEC Newgate ESG Monitor wynika, że 67 proc. Europejczyków deklaruje zainteresowanie tą tematyką. W Polsce to 61 proc.
W porównaniu do zeszłorocznego badania w Polsce aż o 13 punktów procentowych wzrosło zainteresowanie ESG i to jeden z najwyższych wzrostów spośród badanych krajów. Mimo to nadal pozostajemy poniżej globalnej średniej, która wynosi 67 proc. Jak wynika z najnowszego badania SEC Newgate ESG Monitor najwyższe miejsce w rankingu zajmują Zjednoczone Emiraty Arabskie.
W tegorocznym badaniu ESG Monitor wzięło udział ponad 12 tys. respondentów z 12 krajów z całego świata (w Polsce przeprowadzono ponad tysiąc ankiet). Cały raport dostępny jest do pobrania pod tym adresem.
W ostatnich latach tematyka związana z ESG zyskuje na popularności na całym świecie, a Polska na światowym tle nie jest wyjątkiem. Jak czytamy w raporcie, ogólna znajomość terminu ESG w naszym kraju wzrosła do 36 proc. z 29 proc. w porównaniu do poprzedniego badania. Ten wynik również jest jednak poniżej globalnej średniej i ponad dwukrotnie niższy aniżeli w Hongkongu, który znajduje się na pierwszym miejscu zestawienia.
Spośród blisko trzydziestu zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem, o które pytani byli ankietowani, Polacy podnoszą głównie obawy o rosnące koszty życia związane z zieloną transformacją.
Choć prawie 7 na 10 badanych na całym świecie (68 proc.) zgadza się z twierdzeniem, że firmy powinny w bardziej przejrzysty sposób informować o swoich działaniach w ramach ESG, to jeśli jednak weźmiemy pod uwagę ocenę działalności firm w zgodzie z wartościami ESG, Polska znów wypada na końcu stawki, wyprzedzając jedynie Hiszpanię.
Jak czytamy w raporcie, pracownicy mają wysokie oczekiwania wobec pracodawców, w szczególności w zakresie wysokości wynagrodzeń, sposobu traktowania pracowników i przestrzegania ich praw oraz odpowiednich warunków w miejscu pracy.