Regulacje, które obligują przedsiębiorstwa do raportowania i uwzględniania kwestii ESG stały się faktem. Firmy biorą się do działania. Już teraz na rynku pracy rośnie zapotrzebowanie na kadry, które pomogą odpowiedzieć na nowe wyzwania. Do ich przygotowania gotowe są polskie uczelnie.

ESG staje się dzisiaj, obok wyników finansowych, kluczowym czynnikiem oceny potencjału biznesowego – przez rynki finansowe, partnerów, klientów, ale też potencjalnych i obecnych pracowników. Firmy na całym świecie muszą dostosowywać się do nowych regulacji, standardów i oczekiwań społecznych. Aby sprostać dynamicznie zmieniającym się wyzwaniom, podkręcają tempo. Wiele firm już wie, że bez odpowiedniej kadry nie poradzi sobie z wymaganiami, które wprowadziła dyrektywa CSRD. Rynek pracy szuka ekspertów i przez najbliższe lata zapotrzebowanie na nich się utrzyma. Do przygotowania pracowników, którzy pomogą firmom przejść przez zmiany, gotowe są polskie uczelnie. Gdzie i na jakich kierunkach można się kształcić? Przyjrzeliśmy się ofertom wybranych szkół wyższych.

MBA ESG na Uczelni Łazarskiego

Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego przygotowało dwa kierunku studiów podyplomowych, związanych bezpośrednio z ESG. – W naszej ofercie edukacyjnej znajdują się kierunki, odpowiadające na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów w tej dziedzinie, które cieszą się coraz to większym zainteresowaniem. Nasze działania opierają się na wszechstronnym podejściu – współpracujemy z różnymi sektorami, bierzemy udział w grupach roboczych oraz prowadzimy dialog z przedsiębiorstwami, aby wspólnie tworzyć przyszłość zielonych technologii – mówi Justyna Jastrzębska, Specjalista ds. marketingu Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.

Uczelnia oferuje studia podyplomowe na kierunku „Prawo ochrony środowiska i klimatu”. Program kładzie nacisk zarówno na kluczowe zagadnienia związane z ochroną środowiska, takie jak przepisy dotyczące emisji, procesy uzyskiwania pozwoleń środowiskowych oraz odpowiedzialność za szkody, jak również na kwestie pokrewne – na przykład zarządzanie komunikacją z mediami, aspekty prawne własności intelektualnej, zarządzanie danymi osobowymi w kontekście środowiskowym oraz strategie zrównoważonego rozwoju.

W ofercie jest także kierunek MBA ESG. Program został stworzony przez specjalistów z obszarów zarządzania, ochrony środowiska oraz odpowiedzialnego biznesu. Partnerami kierunku są: UN Global Compact Network Poland, międzynarodowa kancelaria Osborne Clarke oraz Fundacja 17 Celów.

– Nie ograniczamy się z nauczaniem zasad zrównoważonego rozwoju do tych konkretnych kierunków. Dbamy o to, aby nasze programy były na bieżąco aktualizowane, zgodne z obowiązującymi trendami, np. takimi jak wdrażanie ESG. Tematyka ta poruszana jest również na takich kierunkach jak: MBA w Budownictwie, Zrównoważone zamówienia publiczne, Prawo i zarządzanie w sektorze mody – informuje Justyna Jastrzębska.

Rekrutacja na kierunki trwa do 30 września 2024 roku.

REKLAMA
BrandMe CEO
UczelniaNazwa kierunkuRodzajCzas trwaniaTrybPartner merytoryczny
Akademia Leona KoźmińskiegoZrównoważony rozwój a raportowanie ESGStudia podyplomowerokweekendEY
Akademia Leona KoźmińskiegoZrównoważone finanse i ESGStudia podyplomowerokweekendBGK, CFA Polska, e-Mission.de, WM Advisory
Akademia Leona KoźmińskiegoPerspektywa ESG. Odpowiedzialne i zrównoważone zarządzanieStudia podyplomowerokweekendDeloitte
Akademia Leona KoźmińskiegoZrównoważone finanse dla instytucji sektora finansowegoStudia podyplomowerokweekendPOLSIF
Szkoła Główna HandlowaModele Biznesu ESG. Raportowanie Zrównoważonego RozwojuStudia podyplomowerokweekend
Szkoła Główna HandlowaStrategiczna Transformacja ESG w PrzedsiębiorstwieStudia podyplomowerokweekendKPMG
Szkoła Główna HandlowaPostgraduate Studies in ESG Fundamentals for BusinessStudia podyplomowerokweekendPwC
Szkoła Główna HandlowaŁad Korporacyjny i ESG dla Członków Rad NadzorczychStudia podyplomowerokweekendNadzór Korporacyjny
Szkoła Główna HandlowaZrównoważony biznes i finansestudia licencjackie3 lata
Uczelnia ŁazarskiegoPrawo ochrony środowiska i klimatu”Studia podyplomowerokweekendPIPC, IZRS, Wolf Theiss, inni
Uczelnia ŁazarskiegoMBA ESGStudia podyplomowe2 lataweekendUN Global Compact Network Poland, kancelaria Osborne Clarke, Fundacją 17 Celów
Uniwersytet Ekonomiczny w KatowicachMenedżer zielonej transformacji – raportowanie ESGStudia podyplomowerokweekend
Uniwersytet Ekonomiczny w KatowicachMenedżer ds. zrównoważonego rozwojuStudia podyplomowerokweekend
Uniwersystet WarszawskiAdakademia ESGStudia podyplomowerok
Uniwersytet WarszawskiZrównoważone finansweStudia podyplomowerokweekend
Politechnika WarszawskaESG w budownictwieStudia podyplomoweweekendWydział Inżynierii Lądowej, CMS, Arcadis, Polski Związek Pracodawców Budownictwa
Uniwersytet WrocławskiMiędzyuczelniana Akademia Klimatu (MAK)Studia podyplomowe
Politechnika GdańskaZarządzanie w warunkach realizacji celów zrównoważonego rozwojuStudia podyplomowerokweekend
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w PoznaniuESG compliance w przedsiębiorstwieStudia podyplomowerokweekend
Politechnika PoznańskaZrównoważony rozwój przedsiębiorstwa – wdrażanie i raportowanie ESGStudia podyplomowerokweekend
Politechnika ŚląskaZrównoważony rozwój i ESG w przemyśleStudia podyplomowerokweekend
Uniwersytet GdańskiMenadżer ESGStudia podyplomowerokweekend
Uniwersytet Ekonomiczny we WrocławiuMenadżer_ka ds.. ESGStudia podyplomowerokweekend
SWPSMenadżer/Menadżerka ESGStudia podyplomowerokweekend
Uniwersytet WSB Merito ESG – menedżer zrównoważonego rozwojuStudia podyplomowerokweekend
Politechnika KrakowskaEkotechnologie dla zrównoważonego rozwojustudia licencjackie3,5-letnie
Szkoła Główna Gospodarstwa WiejskiegoESG i transformacja klimatycznaStudia podyplomowerokweekend
Uniwersytet Kardynała Stefana WyszyńskiegoSustainability studiesStudia podyplomowerokweekend
Krakowska Szkoła Biznesu UEKMenadżer ESGStudia podyplomoweweekend
Collegium CivitasMenedżer ESG. Zrównoważony rozwój w biznesieStudia podyplomowerokweekendCSRinfo
Sopockia Akademia Nauk StosowanychESG w praktycerokweekend
Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w RzeszowieMenadżer ESGrokweekendTuv Nord

Nie tylko podyplomowe. SGH zaprasza na studia licencjackie

Wiele możliwości rozwoju w zakresie ESG przygotowała Szkoła Główna Handlowa. – SGH stale poszerza ofertę studiów podyplomowych w obszarze ESG, ze względu na duże potrzeby rynku w tym zakresie. Studia cieszą się dużym zainteresowaniem, uruchomiono już kilka edycji. Kierunki są współorganizowane z ważnymi partnerami i mają znakomitych wykładowców – mówi Piotr Glen, kierownik Zespołu Zrównoważonego Rozwoju i ESG w SGH.

Na uczelni do wyboru są cztery kierunki: „Modele Biznesu ESG. Raportowanie Zrównoważonego Rozwoju”, S”trategiczna Transformacja ESG w Przedsiębiorstwie”, „Postgraduate Studies in ESG Fundamentals for Business” oraz „Ład Korporacyjny i ESG dla Członków Rad Nadzorczych”.

– SGH uruchomiło od tego roku nowy kierunek studiów licencjackich: „Zrównoważony biznes i finanse”. Celem kierunku jest kształcenie przyszłych menedżerów świadomych zasad zrównoważonego rozwoju – mówi Piotr Glen.

Kierunek obejmuje obszary: odpowiedzialnego zarządzania, społecznie odpowiedzialnego marketingu oraz zrównoważonych i odpowiedzialnych społecznie finansów wspieranych rachunkowością, w której, oprócz wyników finansowych, uwzględnia się także wyniki niefinansowe (oddziaływanie na społeczeństwo i środowisko naturalne).

Akademia Leona Koźmińskiego także z ofertą szkoleń

Akademia Leona Koźminskiego też ciekawą ofertę. W zakresie studiów podyplomowych to choćby kierunek „Zrównoważony rozwój a raportowanie ESG”. Studia, prowadzone przez praktyków – pracowników IOŚ-PIB, Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz ekspertów z zespołu zrównoważonego rozwoju i zmian klimatycznych EY, pozwalają połączyć wiedzę akademicką z podejściem praktycznym i konsultingowym.

Wybrać można tu także kierunek „Zrównoważone finanse i ESG”. To program skierowany do absolwentów studiów magisterskich w zakresie finansów i rachunkowości, a także w dziedzinach związanych ze zrównoważonym rozwojem w działalności biznesowej. Program jest oparty na wytycznych CFA i pomaga w przygotowaniu do otrzymania certyfikatu CFA w zakresie inwestowania ESG.

Kolejnym kierunkiem jest „Perspektywa ESG. Odpowiedzialne i zrównoważone zarządzanie”, którego partnerem merytorycznym jest Delloitte. Studia przeznaczone są przede wszystkim dla osób, które posiadają lub będą posiadać uprawnienia decyzyjne w zakresie budowy, koordynacji i realizacji strategii odpowiedzialnego i zrównoważonego zarządzania, podstaw sprawozdawczości ESG oraz tworzenia partnerstw na rzecz sprawiedliwej transformacji.

Jest jeszcze kierunek „Zrównoważone finanse dla instytucji sektora finansowego”, którego partnerem jest POLSIF, stowarzyszenie non-profit zrzeszające szerokie grono praktyków rynku kapitałowego i finansowego w Polsce.

Nowością jest szkolenie „ESG a HR – Tworzenie zrównoważonego miejsca pracy”, które odbędzie się w dniach 10-11 października 2024 roku. Pomoże wszystkim specjalistom z zakresu HR/EB zrozumieć współczesne uwarunkowania i wymagania, które pozwolą stać się im jeszcze lepszymi partnerami dla zarządzających biznesem.

Studia dla menadżerów

Wciąż można zapisać się jeszcze na studia podyplomowe na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. – Zwiększanie swoich kompetencji w zakresie zielonej transformacji czy zrównoważonego rozwoju jest niezwykle istotne i będzie zapewne coraz chętniej wybierane przez studentów czy absolwentów uczelni, jak i pracowników firm, którzy zajmują się tym obszarem. Zdecydowanie większe zainteresowanie obszarem ESG na chwilę obecną wykazują osoby czynne zawodowo. Wychodzimy im naprzeciw, oferując na studiach podyplomowych obecnie dwa kierunki związane z ESG: „Menedżer zielonej transformacji – raportowanie ESG” oraz „Menedżer ds. zrównoważonego rozwoju” – wymienia Marek Kiczka, rzecznik prasowy Uniwersytetu.

Dotychczas kierunek „Menedżer zielonej transformacji” ukończyło 60 osób. Szacunkowo, biorąc pod uwagę trwający nabór i nabór letni w roku akademickim 2024/2025, na kierunku kształcić się będzie w najbliższym czasie kolejnych 60-70 osób.

Rekrutacja wciąż otwarta

Na Uniwersytecie Warszawskim też trwają jeszcze zapisy. Tu na kandydatów czeka Akademia ESG. O przyjęcie mogą ubiegać się absolwenci studiów wyższych pierwszego lub drugiego stopnia (licencjat, inżynier i magister).

Nadal otwarta jest także rekrutacja na Międzyuczelnianą Akademię Klimatu (MAK). To unikatowa w skali Polski inicjatywa trzech uczelni z istotnym wsparciem ze strony sektora bankowego i biznesu, ukierunkowana na kształcenie profesjonalistów pragnących zwiększyć swoją wiedzę na temat zmian klimatu. Za aspekty techniczne odpowiedzialna jest Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, za ekonomiczne i biznesowe – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, a za przyrodnicze i humanistyczne – Uniwersytet Wrocławski. Słuchacze Studiów MAK uzyskują dyplom wystawiony przez te trzy uczelnie. Tegoroczną, trzecią edycję, prowadzi Uniwersytet Wrocławski i to tam trzeba zgłaszać chęć udziału w MAK.

Wciąż trwa rekrutacja na studia podyplomowe na kierunku „ESG compliance w przedsiębiorstwie” na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Czas na zapisy jest do 30 września, podobnie jak w przypadku Politechniki Poznańskiej. Tam przygotowano kierunek: „Zrównoważony rozwój przedsiębiorstwa – wdrażanie i raportowanie ESG”. Do 26 września zgłoszenia zbiera Uniwersytet Gdański na studia podyplomowe „Menadżer ESG”. Nadal można też złożyć dokumenty na kierunek „ESG w praktyce” w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych.