„Chciałbym życzyć wszystkim przedsiębiorcom, aby w ESG udało im się umiejętnie rozgraniczyć zagadnienia, które są istotne i przynoszą wartość dodaną dla biznesu, a tymi które są wyłącznie życzeniami trudnymi do spełnienia. Chciałbym, aby w tym aspekcie również, zachować „zrównoważony rozwój” – mówi Sylwester Jachna, Sustainability Manager Synthos Group.
Synthos, producent wyrobów chemicznych na rynku europejskim i światowym, nie jest jeszcze objęty obowiązkiem raportowania. Mimo to firma już od lat podejmuje działania w zakresie ESG. Wymaga tego rynek?
Sylwester Jachna, Sustainability Manager Synthos Group: Są dwa istotne czynniki. Pierwszy to środowisko klienta. Poruszamy się w branży, w której wymagania jakościowe zawsze były wysokie, ale też w której jest bardzo duża dojrzałość w tematach zrównoważonego rozwoju. Klienci są bardzo świadomi tych wymagań i oczekują, aby Synthos, również wykazywał inicjatywy i spełniał oczekiwania w tym zakresie.
Po drugie, już od bardzo dawna rośnie świadomość instytucji finansowych, które współfinansują przedsięwzięcia związane ze równoważonym rozwojem. To kryterium będzie stawało się coraz bardziej istotne z perspektywy możliwości pozyskania środków na finansowanie tego typu przedsięwzięć. To są dwa główne czynniki, które napędzały i napędzają nas, aby aktywnie działać w zakresie ESG. Ale nie oznacza to, że gdyby nie wymagania rynku, to nie interesowalibyśmy się tym tematem.
Zapisz się na newsletter Kompasu ESG
Trzeci, bardzo istotny aspekt, który inicjuje nasze działania, to świadomość tego, że poruszamy się na trudnym rynku jeśli chodzi o regulacje ESG, szczególnie w zakresie pierwszej litery „E”. Działamy w branży chemicznej, która ma istotny wpływ na środowisko. W DNA wpisaną mamy odpowiedzialność społeczną i środowiskową, dlatego tak szybko podjęliśmy działania w pełnym zakresie ESG.
Który aspekt: E, S czy G jest największym wyzwaniem dla Synthos?
Gdybym musiał dokonać hierarchii, to powiedziałbym: „E”, „S”, a na końcu „G”. „G”, czyli Governance, który dotyczy sposobu zarządzania spółką. Uważam, że Synthos zawsze był dobrze zorganizowany pod względem Governance będąc skoncentrowanym na celach, które chce osiągnąć, promując zarazem prostą komunikację i przejrzyste struktury organizacyjne. To nasza silna strona.
„S”, czyli Social. Dbamy o to aby tworzyć przyjazne środowisko pracy. Ale aspekt „S” jest wymagający z perspektywy pozyskiwania talentów. W branży chemicznej jest to niezmiernie trudny proces, zwłaszcza po zmianach w szkolnictwie średnim, które mocno ograniczyły kształcenie zawodowe. Dostęp do wykwalifikowanej kadry w chemii jest wyzwaniem, z którym musimy się mierzyć. Ważne jest więc dobre zarządzanie zasobami ludzkimi, które posiadamy, a jednocześnie pozyskiwanie nowych kadr na każdym szczeblu zarządzania.
Został nam najtrudniejszy element, czyli „E”.
„E”, czyli Environmental zawsze było niełatwym tematem, a wobec ciągle rosnących wymagań prawnych, mających głównie na celu obniżanie śladu węglowego i dekarbonizację, staje się jeszcze bardziej złożony. Zwłaszcza w sytuacji, gdy nie są obecnie dobrze rozpoznane rozwiązania na skalę przemysłową mogące doprowadzić nas do osiągania tych celów. Jest to więc niezmiernie ambitne przedsięwzięcie do wdrożenia pod względem technicznym. Z drugiej strony będą to rozwiązania dla przemysłu bardzo kosztowne. To nie jest tylko mój głos, słychać go w całej branży.
Co dokładnie ma Pan na myśli, mówiąc o braku rozwiązań?
Aspekt „E” dotyka szerokiej odpowiedzialności za środowisko, w tym choćby wód, gleby, gospodarki odpadami. Jednak wszystko cały czas koncentruje się wokół ochrony powietrza i procesu dekarbonizacji swoich produktów. Mówi się o konieczności przechodzenia na zieloną energię, ale w Polsce nie mamy dobrze rozwiniętej infrastruktury energetycznej, która zapewniałaby rozwój energetyki odnawialnej. Widzimy to na przykładzie prywatnych gospodarstw – okazuje się, że w miejscach, gdzie jest duża koncentracja instalacji fotowoltaicznych, nie są one wydajne, bo system odbioru produkowanej energii jest niedostosowany do potrzeb jej dystrybucji.
“Kompas Voices” to cykl wywiadów z czołowymi ekspertami w dziedzinie ESG (Environmental, Social, Governance), w którym skupiamy się na najważniejszych wyzwaniach i trendach związanych ze zrównoważonym rozwojem w biznesie. Rozmówcy dzielą się swoimi unikalnymi, eksperckimi perspektywami na temat roli ESG w budowaniu odpowiedzialnych i innowacyjnych strategii biznesowych.
Wyłącznie zachęty w formie dofinansować to za mało. Mechanizmy dofinansowań są dobrym rozwiązaniem, ale trzeba wiedzieć co dokładnie należy dofinansowywać. Musimy posiadać gotowe rozwiązania techniczne na skale przemysłową umożliwiające przedsiębiorcom realizację celów dekarbonizacji lub stosowanie paliw alternatywnych, jak na przykład wodór. W pierwszej kolejności powinniśmy dostarczyć przedsiębiorcom portfolio możliwości, a dopiero później tworzyć odpowiedni system dofinansowania, który zachęci do inwestowania w tego typu rozwiązania.
Co jeszcze jest przeszkodą we wdrażaniu ESG?
Brak edukacji. I mówię tu przede wszystkim o szkołach podstawowych. W Synthos mamy ciekawą inicjatywę – lekcje chemii w szkołach podstawowych. Spotykamy się z uczniami i mówimy o tematach ESG, pokazując, jaki wpływ może mieć działalność firmy na środowisko. Mogą zobaczyć, jaka jest konsumpcja wody w naszym zakładzie, ile odpadów wytwarzamy. Jednak gdy pokażemy ile ścieków i odpadów generuje jedno miasto wielkości Oświęcimia i zestawimy te dane, wtedy rozumiemy skalę odpowiedzialności za środowisko i uświadamiamy sobie, że ESG to nie tylko przedsiębiorcy oraz ich działalność, ale dobre praktyki każdego z nas w tym zakresie.
Jak firma stara się być bardziej przyjazna dla środowiska?
Jesteśmy aktywnym uczestnikiem systemu certyfikacji ISCC Plus. To międzynarodowy system certyfikacji wszystkich zrównoważonych surowców. Mówiąc bardzo skrótowo, potwierdza, że konkretne surowce pochodzą ze źródeł bio lub cyrkularnych. Dzięki ich zastosowaniu, Synthos dzieli się ze swoimi klientami cyrkularnymi kredytami zgodnymi ze standardem ISCC Plus potwierdzając, że do wytworzenia naszych produktów zastosowano surowce zrównoważone o niższym śladzie węglowym.
Synthos cały czas aktywnie współpracuje z dostawcami surowców i klientami, by poszukiwać rozwiązań, które pozwolą na jeszcze bardziej zrównoważone działania. Cały czas staramy się efektywnie zoptymalizować zużycie surowców do produkcji naszych wyrobów, jak również poszukujemy źródła takich surowców, które spełniają standardy ESG. Pokazujemy klientom, jak nasze wyroby mogą poprawić właściwości ich produktów i przyczynić się do poprawy stanu środowiska.
Ciągle mówimy o środowisku, bo to niezmiernie istotny element ESG. Jako przykład posłuży opona samochodowa. Z punktu widzenia użytkownika najważniejszy cel jej zastosowania to bezpieczeństwo. Ale zapominamy o tym, jak opona wpływa na środowisko. Mówi się o niskich oporach toczenia, a to oznacza niską ścieralność, co bezpośrednio wpływa na mniejszą emisję pyłu do atmosfery. Wspólnie z klientami poszukujemy rozwiązań, które w bardziej efektywny sposób poprawią zastosowanie naszych wyrobów w ich procesach, tak, by w efekcie końcowym być bardziej przyjaznym środowisku.
Co jeszcze firma bierze pod uwagę?
Nasza odpowiedzialność jest skupiona na dbałości o relacje z najbliższym otoczeniem. Wspieramy lokalną społeczność, jesteśmy współuczestnikiem akcji „Kręci nas Recykling”. Staramy się angażować społeczność w troskę o miasto. Nie trzeba poszukiwać górnolotnych rozwiązań. Dbamy o pracowników, o społeczność, która funkcjonuje w naszym mieście, bo jesteśmy od siebie zależni. Dajemy miejsca pracy, ale chcemy też, żeby poza pracą żyć w miejscu, które jest dla nas przyjazne i bezpieczne. W tym celu współpracujemy z lokalnym samorządem.
Jakie największe wyzwania będą stały przed firmą w najbliższym czasie?
Najtrudniejsze będzie stopniowa dekarbonizacja przemysłu. Warto podkreślić, że dobra inicjatywa, jaką niewątpliwie jest dążenie do dekarbonizacji, którą Europa stara się wdrażać, nie ma przełożenia na to, co dzieje się poza granicami UE. W działaniach ESG Europa pozostaje samotna. Pytanie, jak w tej sytuacji nie utracić konkurencyjności na rynkach sprzedaży naszych produktów.
“Kompas ESG Voices” to cykl wywiadów z czołowymi ekspertami w dziedzinie ESG (Environmental, Social, Governance), w którym skupiamy się na najważniejszych wyzwaniach i trendach związanych ze zrównoważonym rozwojem w biznesie. Rozmówcy dzielą się swoimi unikalnymi, eksperckimi perspektywami na temat roli ESG w budowaniu odpowiedzialnych i innowacyjnych strategii biznesowych.