Kluczowe znaczenie w biznesie zaczynają odgrywać kwestie związane z ESG. Firmy muszą dostosować się do nowych przepisów, potrzebują i będą potrzebować w tym zakresie wsparcia. Już widać rosnącą liczbę ogłoszeń pracy w obszarze ESG. Na nadchodzące zmiany, także te na rynku pracy, pomaga przygotować się Centrum Kształcenia Podyplomowego (CKP) Uczelni Łazarskiego.

Dyrektywa CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), która weszła w życie 5 stycznia 2023 r., obejmuje obowiązkiem sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju od stycznia 2024 roku pierwszą grupę podmiotów. Oznacza to, że wskazane w przepisach tej dyrektywy przedsiębiorstwa będą zobowiązane do sporządzenia przejrzystego raportowania działań w zakresie ESG: ochrony środowiska (Environment), odpowiedzialności społecznej (Social) oraz ładu korporacyjnego (Governance). Dyrektywa CSRD powinna zostać teraz implementowana przez państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Jak wskazuje radca prawny Agnieszka Oleksyn-Wajda, pełnomocnik Rektora ds. ESG Uczelni Łazarskiego, dyrektorka programu MBA ESG oraz wspomnianych dwóch innych kierunków studiów podyplomowych poświęconych ESG realizowanych w CKP Uczelni Łazarskiego, polskie podmioty będą objęte obowiązkami w zakresie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju od dnia wejścia w życie ustawy transponującej CSRD do polskiego porządku prawnego.

W kwietniu br. został przedstawiony projekt ustawy o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw, który ma na celu wdrożenie unijnej dyrektywy w odniesieniu do sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju.

Od 19 kwietna, przez miesiąc, trwały konsultacje publiczne, w ramach których zostały zgłoszone uwagi. Uwagi te zostały uwzględnione w zmienionym projekcie ustawy.

Zaktualizowany projekt jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Agnieszka Oleksyn – Wajda dodaje: „CSRD, obok dyrektywy CSDDD, taksonomii, standardów raportowania ESRS oraz regulacji dotyczących oświadczeń środowiskowych (mających na celu eliminację greenwashingu), stanowi jedno z kluczowych narzędzi legislacyjnych wspierających wdrażanie zasady zrównoważonego rozwoju. Dodatkowo istnieje szereg regulacji związanych z osiągnięciem neutralności klimatycznej oraz gospodarki o obiegu zamkniętym. Taka rozbudowana struktura regulacyjna wiąże się z istotnymi zmianami w funkcjonowaniu przedsiębiorstw, które już na etapie planowania strategii biznesowych muszą uwzględniać te wszystkie obszary”.

Szacuje się, że docelowo obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju obejmie około 3,5 tysiąca polskich firm, a w całej Unii Europejskiej liczba ta może wzrosnąć do nawet 50 tysięcy podmiotów. Dla porównania, dyrektywa dotycząca sprawozdawczości niefinansowej obejmowała 11 700 jednostek. Dyrektywa CSRD znacząco rozszerza więc zakres firm objętych obowiązkiem raportowania. Została ona zaprojektowana w taki sposób, aby stopniowo wdrażać nowe przepisy w latach 2024–2029.”

Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska

Celem dyrektywy jest mobilizowanie firm do zmieniania działalności na bardziej zrównoważoną. W obliczu postępujących, negatywnych zmian klimatu, nie ma wątpliwości, że potrzebne są wytężone działania, angażujące jak najwięcej podmiotów z różnych dziedzin. Aby połączyć różne interesy, Uczelnia Łazarskiego, powołała do życia Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska (Sustainability & Environment Institute), platformę łączącą biznes, naukę oraz administrację centralną. To jednostka, której celem jest promowanie dobrych praktyk w zakresie zrównoważonego rozwoju i przeprowadzanie badań systemowych rynku w dziedzinie zielonego finansowania.

Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego odpowiada także na nowe wyzwania związane z ESG na rynku pracy. Kładzie duży nacisk na kształcenie przyszłych liderów zrównoważonego rozwoju. – W naszej ofercie edukacyjnej znajdują się kierunki, odpowiadające na zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów w tej dziedzinie, które cieszą się coraz to większym zainteresowaniem. Nasze działania opierają się na wszechstronnym podejściu – współpracujemy z różnymi sektorami, bierzemy udział w grupach roboczych oraz prowadzimy dialog z przedsiębiorstwami, aby wspólnie tworzyć przyszłość zielonych technologii – mówi Justyna Jastrzębska, specjalistka ds. marketingu w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.

MBA ESG

Uczelnia jako pierwsza na polskim rynku uruchomiła program MBA w obszarze ESG. Dyrektorką tego kierunku jest radca prawny Agnieszka Oleksyn – Wajda. Program został opracowany we współpracy z innymi doświadczonymi kierownikami studiów podyplomowych oraz kierunków MBA na tej Uczelni.

Strategicznymi partnerami merytorycznym kierunku są: organizacja UN Global Compact Network Poland, międzynarodowa kancelaria Osborne Clarke oraz Fundacja 17 Celów. Wśród wykładowców znajdują się nie tylko naukowcy, ale i doświadczeni eksperci: uznani praktycy biznesu, organizacji pozarządowych, branżowych, instytucji finansowych, administracji, pracownicy firm konsultingowych, prawnicy, pracownicy Komisji Europejskiej.

To m.in.: dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, dziekan Centrum Kształcenia Podyplomowego oraz Dyrektor Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego, Katarzyna Barańska, która kieruje praktyką dekarbonizacji w międzynarodowej kancelarii Osborne Clarke, Kamil Wyszkowski, przedstawiciel krajowy, dyrektor wykonawczy UN Global Compact Network Poland (UN GCNP) i przedstawiciel UNOPS w Polsce, Marek Adamski, przedsiębiorca i manager, doradca i konsultant biznesowy, Robert Adamczyk, główny specjalista ESG w Europejskim Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOiR), Maria Krawczyńska-Kaczmarek, dyrektor generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Katarzyna Bałucka-Dębska, urzędniczka Komisji Europejskie.

Program MBA ESG przeznaczony jest dla kadry menadżerskiej, liderów oraz ekspertów z różnych dziedzin, którzy chcą rozwinąć swoje umiejętności biznesowe i kierownicze w zakresie ESG. Dzięki wykładom, uczestnicy zostają wyposażeni w narzędzia, które pozwolą projektować i wdrażać skuteczne strategie biznesowe zgodne z wartościami zrównoważonego rozwoju. Program MBA stanowi też doskonałą okazję do zdobycia nowych klientów i kontrahentów, wymiany poglądów i doświadczeń.

Kierunek ten, w marcu 2024 r. został wyróżniony przez Komisję Akredytacyjną Certyfikatem i Znakiem Jakości „Studia z Przyszłością”.

Prawo ochrony środowiska i klimatu

Od ponad dekady Uczelnia Łazarskiego wyróżnia się silną ekspertyzą i ofertą dydaktyczną w zakresie zrównoważonego rozwoju, szczególnie w obszarze ochrony środowiska. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu uczelnia nieustannie kształtuje przyszłych liderów, którzy odpowiadają na wyzwania współczesnego świata.

W tym roku akademickim, w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego już po raz 10. ruszają studia podyplomowe „Prawo ochrony środowiska i klimatu”. Program obejmuje zarówno kwestie bezpośrednio związane z ochroną środowiska, takie jak prawo emisyjne, pozwolenia środowiskowe czy odpowiedzialność za szkody, jak i tematy pokrewne – np. praca z mediami, własność intelektualna, dane osobowe w kontekście ochrony środowiska, a także zrównoważony rozwój.

Wśród wykładowców nie brakuje prawników- liderów w dziedzinie Prawa Ochrony Środowiska, tj. Rankingu Prawników ogólnopolskiego dziennika Rzeczpospolita; czy Dziennika Gazeta Prawna, a także międzynarodowych rankingach Chambers Europe, Legal 500 . Są to m.in. Katarzyna Barańska, Miłosz Tomasik, Piotr Otawski, Andrzej Dziura, Aneta Pacek – Łopalewska, Dominika Wałkowski czy Łukasz Wyszomirski. Ponadto, w kadrze są przedstawiciele organizacji pozarządowych, np. Mirosław Proppé, który prowadzi Fundację WWF w Polsce, czy biznesu – Ryszard Pazdan, założyciel i prezes zarządu Atmoterm S.A, Ewa Radkowska-Świętoń, członkini rady nadzorczej i komitetu audytu w Kruk S.A.

Zrównoważony rozwój w modzie

Zrównoważony rozwój i cyrkularność w sektorze tekstylnym to kluczowe zagadnienia w kontekście nadchodzących regulacji, które Komisja Europejska zapowiedziała w 2022 roku w swojej strategii dla tej branży. Na Uczelni Łazarskiego te tematy są priorytetem, dlatego Instytut Zrównoważonego Rozwoju i Środowiska (IZRS) działa aktywnie, tworząc platformy wspierające biznes w ich praktycznym wdrażaniu. Jednym z takich działań jest współorganizowany z międzynarodową organizacją standaryzującą GS1 Okrągły Stół, dedykowany wprowadzeniu paszportów produktów w sektorze tekstylnym.

Natomiast oferta dydaktyczna Uczelni Łazarskiego obejmuje m.in. program „Prawo i zarządzanie w cyrkularnym sektorze mody”, który w tym roku akademickim ruszy już po raz siódmy. Od momentu jego powstania w 2017 roku, program jest stale udoskonalany, odpowiadając na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku fashion. Studia te są częścią Akademii Biznesu i Prawa Mody, stanowiącej istotny filar Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni. Kierowane są do osób pracujących w branży kreatywnej, szczególnie w segmencie odzieżowym, ale także dla wszystkich, którzy interesują się biznesem, zarządzaniem i prawnymi aspektami branży mody.”

Wśród wykładowców są m.in.: Katarzyna Dąbrowska, redaktorka naczelna „Glamour” i Glamour.pl, Zuzanna Krzątała, menadżerka ds. zrównoważonej mody w Vogue Polska, Ola Szol, dyrektor e-commerce i marketingu MODIVO oraz EOBUWIE, Ewa Janczukowicz-Cichosz, ekspertka ds. zrównoważonego rozwoju w LPP oraz Hanna Gajos, krytyk mody, Martyna Zastawna, jedna z najbardziej wpływowych kobiet wg. Forbes, Liderka Zrównoważonego Rozwoju wg. Forbes Partnerami kierunku są m.in: Zalando, OTCF (4F), MODIVO, Agencją GPoland, Francusko-Polska Izba Gospodarcza czy woshwosh.