Taksonomia UE, będąca fundamentem Europejskiego Zielonego Ładu, odgrywa kluczową rolę w dążeniu do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Dzięki Taksonomii rynek może szacować wpływ przedsiębiorstw na środowisko, a inwestorzy zyskują narzędzie do oceny “zieloności” inwestycji.

Zastanawiasz się, jakie kryteria muszą spełniać przedsiębiorstwa, aby ich działalność została uznana za zrównoważoną? Na kanale YouTube Praktycznie o ESG dowiesz się, jak Taksonomia UE wprowadza jednolitą klasyfikację zgodności działań firm z normami środowiskowymi i społecznymi, szczególnie w sektorach takich jak energetyka, transport, przemysł i budownictwo – które odpowiadają za większość emisji CO2 w Unii Europejskiej.

Wyjaśniamy, jak przedsiębiorstwa muszą raportować swoje przychody, inwestycje i koszty operacyjne, aby spełnić obowiązek raportowy dyktowany przez dyrektywę CSRD oraz “wylegitymować się” w zakresie działań ESG, aby uzyskać dostęp do dofinansowań i subwencji. Taksonomia to także broń przeciwko greenwashingowi, czyli mówiąc kolokwialnie: ekościemie – nieetycznym działaniom komunikacyjnym firm, które próbują jedynie pozornie wyglądać na ekologiczne. Wyjaśniamy, dlaczego brak ujawnienia zgodności z Taksonomią może nie tylko odstraszyć inwestorów, ale i podważyć poprawność raportowania niefinansowego.

Obejrzyj odcinek “Taksonomia UE” i poznaj szczegóły narzędzia, które zmienia sposób, w jaki firmy i inwestorzy patrzą na rozwój z myślą o przyszłości naszej planety!

Cykl “Praktycznie o ESG” tworzą eksperci z ESG Advisors, platformy zrzeszającej uznanych specjalistów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. Wspierają oni firmy w zielonej transformacji i raportowaniu ESG, opracowując efektywne strategie, które przyczyniają się do długoterminowego sukcesu przedsiębiorstw Więcej informacji znajdziecie na: www.praktycznieoesg.pl