Jak przeprowadzić transformację energetyczną w mikro i makro skali
Transformacja energetyczna oraz polityka klimatyczna stają się jednymi z kluczowych obszarów strategicznych zmian. Presja zmian klimatycznych, wyczerpywanie się tradycyjnych źródeł energii oraz rosnące społeczne oczekiwania wobec ekologicznej odpowiedzialności, stawiają przed nami ogromne wyzwania.
Każde przedsiębiorstwo, niezależnie od skali działania, może przyczynić się do transformacji energetycznej. Przede wszystkim, kluczowe jest zrozumienie własnego śladu węglowego i identyfikacja obszarów, w których można go zredukować.
Inwestycje w zieloną technologię
Nowoczesne technologie, takie jak fotowoltaika, pompy ciepła czy magazyny energii, pozwalają firmom znacząco obniżyć koszty eksploatacji oraz zredukować emisję CO2. Warto rozważyć inwestycje w rozwiązania, które w dłuższej perspektywie przyniosą korzyści finansowe. Zwłaszcza w kontekście tak strategicznych obszarów, jak bezpieczeństwo energetyczne.
— Wojna w Ukrainie była ogromnym testem. […] Globalnie musieliśmy ograniczyć import surowców, co wywołało wahania ceny i destabilizację systemu energetycznego. Transformacja energetyczna to budowanie gospodarki energetycznej w nowym wymiarze, także zeroemisyjnym OZE — podkreślała Iwona Waksmundzka-Olejniczak, z zarządu PKN ORLEN S.A. odpowiedzialna za strategię zrównoważonego rozwoju.
Kosztowna transformacja energetyczna i realizacja polityki klimatycznej to jedne z większych wyzwań w zakresie strategicznego bezpieczeństwa kraju, ale i w realizacji strategii ESG.
JAK PRZEPROWADZIĆ TRANSFORMACJĘ ENERGETYCZNĄ [RELACJA]
— Gdy wybuchła wojna w Ukrainie pojawiły się głosy, że Zielony Ład i transformacja energetyczna muszą zejść na drugi plan, bo są ważniejsze rzeczy. (…) Bardzo szybko okazało się jednak, że ta transformacja przyspieszyła. Było to kwestią bezpieczeństwa, ale i kwestią kosztów — podkreślał podczas Kongresu Piotr Rowinski, lider zespołu ds. zarządzania ryzykiem, partner w PwC Polska.
Skuteczna transformacja energetyczna na poziomie kraju wymaga spójnej i długoterminowej strategii. Wiąże się to z koordynacją działań na wielu płaszczyznach, zarówno gospodarczych, społecznych, jak i edukacyjnych. Transformacja energetyczna będzie skuteczna tylko wtedy, gdy działania na poziomie mikro i makro będą ze sobą spójne i będą wzajemnie się uzupełniać. Proces transformacji może być przyspieszony przez np. wspólne inwestycje, wymianę wiedzy i doświadczeń.
Choć transformacja energetyczna i polityka klimatyczna jest ogromnym wyzwaniem, to jest również szansą na zbudowanie bardziej zrównoważonej przyszłości. Skuteczne działania na poziomie mikro i makro, oparte na współpracy, innowacji i edukacji, mogą przynieść korzyści nie tylko dla środowiska, ale także dla gospodarki i społeczeństwa. Wymaga to jednak długoterminowego myślenia, odwagi w podejmowaniu decyzji i gotowości do ciągłego uczenia się.