Schneider Electric, jako lider cyfrowej transformacji energetyki i automatyzacji, aktywnie wspiera firmy w redukcji emisji gazów cieplarnianych i budowaniu zrównoważonego biznesu. Strategia ESG firmy opiera się na sześciu długoterminowych zobowiązaniach, wpisujących się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.
Redukcja emisji własnych
Nasza firma zobowiązała się do 25% redukcji emisji CO2 w całym łańcuchu wartości do 2030 roku oraz osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Równolegle, od 2005 roku, monitoruje także swój wpływ na ludzi i planetę za pomocą Barometru Zrównoważonego Rozwoju. Realizowany program Schneider Sustainability Impact zakłada m.in. ograniczenie emisji CO2 wśród 1000 największych dostawców o 50% do 2025 roku.
Wsparcie klientów
Schneider Electric stawia sobie za cel ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 800 milionów ton CO2 wśród klientów do 2025 roku (od 2018 roku), oferując kompleksowe rozwiązania do zarządzania energią, w tym do inteligentnego opomiarowania, elektryfikacji, inwestycji w OZE i poprawy efektywności energetycznej. Dostarcza również narzędzia do obliczania śladu węglowego, np. Lifecycle CO2e oraz TradeOff Tool dla centrów danych.
Programy wsparcia dostawców
W ramach działań z zakresu zielonej transformacji gospodarki uruchomiliśmy program “Projekt zerowej emisji CO2” dla 1000 największych dostawców. Dzięki wsparciu formy obniżyli oni ślad węglowy o 28%. W ramach tych działań stworzyliśmy specjalne programy dla sektorów energochłonnych, takie jak ENERGIZE dla farmacji, CATALYZE dla półprzewodników i MATERIALIZE dla metali i minerałów.
Wyzwania i rekomendacje
W obecnych czasach kluczowe wyzwania dla gospodarek światowych to przede wszystkim koszty samej transformacji, ale także dostęp do know-how (według naszego badania „Elektryczność 4.0” co czwarta firma w Polsce ma problem z dostępem do wiedzy nt. zrównoważonego rozwoju) oraz złożoność raportowania ESG. Nasze rekomendacje koncentrują się na uproszczeniu regulacji, konwergencji standardów na poziomie globalnym, zachowania proporcjonalności i użyteczności raportowania oraz objęcia ramami ESG wkładu firm w dekarbonizację gospodarki.
Schneider Electric, poprzez redukcję emisji własnych, kompleksowe wsparcie klientów i dostawców oraz zaangażowanie we wdrażanie dobrych praktyk, stanowi wzór firmy aktywnie budującej zrównoważoną i zieloną przyszłość.
O autorze:
Wojciech Świątek – dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Schneider Electric od 2022 r. Odpowiada za realizację strategii spółki związanej z lokalnym osiąganiem celów zrównoważonego rozwoju, dekarbonizacji i transformacji energetycznej.
Opinie wyrażane przez ekspertki i ekspertów zewnętrznych na łamach portalu KompasESG.pl nie są wypowiedziami pracowników redakcji.
Czytaj dalej: