Specjalista ESG. Oto jeden z zawodów przyszłości

Współczesny rynek pracy przechodzi ewolucję, a jednym z kluczowych obszarów stają się kwestie związane z odpowiedzialnością społeczną i środowiskową (ESG). Jacek Barankiewicz, twórca i współzałożyciel BWExperts z Polskiego Stowarzyszenia Marketingu, podkreślał podczas Okrągłego Stołu zorganizowanego przez Kompas ESG, że na zawód specjalisty ESG już jest, a będzie jeszcze większe zapotrzebowanie.

– Obecnie większość specjalistów w firmach rozwijała swoją karierę w sposób liniowy, koncentrując się na jednym obszarze, takim jak finanse czy sprzedaż. Jednak specjalista ESG musi myśleć wszechstronnie, łącząc wiele różnych tematów i wyciągając z nich odpowiednie wnioski – podkresla Barankiewicz.

Zdaniem eksperta, przyszłość rynku pracy w obszarze ESG będzie charakteryzować się dużą nadwyżką popytu nad podażą. – Nie ma wątpliwości, że specjaliści ESG będą bardzo poszukiwani i dobrze opłacani w najbliższych latach – dodaje.

Jednak znalezienie odpowiednich kandydatów do pracy w obszarze ESG może okazać się wyzwaniem. Dlatego też – jak zaznaczają eksperci – firmy powinny też inwestować w szkolenia i rozwój wewnętrznych talentów. – Kluczowe będzie też odpowiednie umiejscowienie specjalistów ESG w strukturze firmy oraz wyposażenie ich w odpowiednie narzędzia – zaznacza Barankiewicz.

Zawód specjalisty ESG będzie odgrywał więc kluczową rolę w przyszłości rynku pracy, a firmy muszą być gotowe na te zmiany, aby sprostać rosnącym wyzwaniom i oczekiwaniom.