Oliwia Myczkowska, współzałożycielka BeeHealthy Honey, podczas II Kongresu Kompas ESG podzieliła się innowacyjnymi rozwiązaniami swojej firmy w dziedzinie ekologicznego leczenia pszczół z warrozy. – Startup BeeHealthy Honey zajmuje się ekologicznym leczeniem pszczół z warrozy, czyli choroby wywoływanej przez pasożyta Varroa destructor, który atakuje pszczoły globalnie – podkreśla Myczkowska.

BeeHealthy Honey opracowało urządzenie, które emituje ultradźwięki, zaburzając rozwój pasożyta i stymulując naturalne mechanizmy obronne pszczół. – Pszczoły są kluczem ekosystemu, to są zapylacze, które odpowiadają za to, żebyśmy mieli pożywienie – tłumaczy co-funderka startupu.

Pasja do pszczół rozmówczyni ma również wymiar osobisty. – Sami mamy ule, swoją pasiekę, i spotkaliśmy się z problemem warrozy. Stworzyliśmy na początku rozwiązanie stricte pod siebie, a później okazało się, że jest bardzo dobre i stwierdziliśmy, że możemy je udostępnić także dla innych – komentuje. Po pięciu latach badań BeeHealthy Honey uzyskało patent na swoje rozwiązanie i obecnie komercjalizuje swoje urządzenie. – Rozpoczynamy sprzedaż. Dotychczas w tym sezonie mamy już sprzedane pierwsze urządzenia i dużo zamówień. Mamy nadzieję, że nasze wsparcie (dla pszczelarzy – przyp. red.) będzie bardzo kompleksowe – podsumowuje uczestniczka Kongresu.

Sprawdź też: