Wiktoria Niedzielska-Galant, pedagożka, socjolożka oraz członkini rady fundacji Ja, Nauczycielka, podkreśla, że jej projekt jest odpowiedzią na wyzwania, jakie stawia przed nami cyfrowy świat. Zauważa, że „wszyscy żyjemy w cyfrowym świecie” i coraz mniej rozdzielamy go od tego realnego. Z tego względu, konieczne jest zaopiekowanie się tą sferą, aby przeciwdziałać negatywnym skutkom, jakie technologia niesie dla zdrowia psychicznego dzieci, młodzieży oraz dorosłych. – Statystyki mówią, że co 5 minut każdy z nas sięga po telefon, a 85% tych interakcji jest inicjowanych przez nas, a nie przez powiadomienia – dodaje.

Niedzielska-Galant zwraca uwagę na potrzebę budowania mostów między dorosłymi, którzy mają wpływ na różne środowiska oddziałujące na dzieci. Rodzice, nauczyciele oraz biznes powinni współpracować, aby stworzyć bezpieczne cybreśrodowisko. – Mamy prawo do bezpiecznego cyberświata – podkreśla. Kluczowym rozwiązaniem jest edukacja i budowanie świadomości. – Dostajemy smartfon i nie mamy żadnej licencji na korzystanie z niego – mówi pedagożka, porównując sytuację do nauki jazdy samochodem, gdzie wymagane jest prawo jazdy.

Zakazywanie korzystania z technologii nie rozwiąże problemu, a jedynie wzmocni efekt tzw. zakazanego owocu. Dlatego, zamiast ograniczeń, konieczne jest szerokie edukowanie społeczeństwa na temat bezpiecznego korzystania z technologii i wpływu na zdrowie psychiczne. W ten sposób możemy uniknąć narażania siebie i innych na negatywne konsekwencje cyfrowego świata.

Sprawdź też: