Już 29 – 30 października 2024 r. w Poznaniu odbędzie się pierwsza edycja GREENPACT European ESG Summit, dzięki której miasto stanie się centrum europejskiej debaty o zrównoważonym rozwoju. Współorganizowana przez Grupę MTP oraz Krajową Izbę Gospodarczą, konferencja zgromadzi ponad 200 ekspertów i liderów opinii z Polski, Europy i całego świata. Uczestnicy będą mieli okazję wysłuchać licznych dyskusji, zapoznać się z wynikami raportów, a także poznać innowacyjne startupy działające w obszarze ESG.

Kongres stanowi także okazję do poznania finalistów konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, a także szansę na poznanie możliwości współpracy, jakie oferuje ekosystem startupów. Kompas ESG jest patronem medialnym wydarzenia.

ESG jako nowe wyzwanie dla przedsiębiorstw – co przyniesie kongres?

Program GREENPACT European ESG Summit obejmuje szeroką gamę tematycznych debat, koncentrujących się zarówno na sytuacji polskich przedsiębiorstw wobec wyzwań zrównoważonego rozwoju, jak i szerokiej perspektywie europejskiej i globalnej. Takie spojrzenie jest konieczne w kontekście rosnącej roli raportowania ESG, które od 2024 r. stanie się obowiązkowe na mocy unijnej dyrektywy CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive). Wymóg ten dotyczy wszystkich dużych, średnich i małych spółek notowanych na giełdzie, które od przyszłego roku będą musiały przygotować raport ESG, stanowiący część rocznego sprawozdania finansowego publikowanego w 2025 r. Panele dyskusyjne oraz prelekcje zgromadzą wybitnych specjalistów, którzy przedstawią kluczowe zagadnienia i pomogą uczestnikom lepiej przygotować się do nowych obowiązków.

Zapisz się na newsletter Kompasu ESG

Wyzwania ESG z perspektywy biznesu – liderzy w debacie

– W ciągu najbliższych kilku lat raportowanie niefinansowe stanie się jednym z najbardziej istotnych czynników wyboru kontrahentów, narzucając firmom konieczność transparentnego dzielenia się informacjami na temat realizacji działań na rzecz zrównoważonego rozwoju. Organizowana po raz pierwszy w partnerstwie z Krajową Izbą Gospodarczą konferencja GREENPACT to wyjątkowa okazja, aby zgłębić nie tylko teorię, ale również praktyczne aspekty związane z ESG

mówi Prezes zarządu Grupy MTP.

Innowacyjne podejście do zrównoważonego rozwoju oraz obecność najważniejszych ekspertów i decydentów stanowią o sile GREENPACT. Jak zauważa Tomasz Kobierski, Prezes Zarządu Grupy MTP, wydarzenie ma być wyjątkową platformą, umożliwiającą współpracę z kluczowymi graczami rynkowymi zaangażowanymi w ESG.

Od raportów po nowe wytyczne i rozwiązania

Polityka ESG to nie tylko kryterium oceny przedsiębiorstw, lecz także odpowiedź na oczekiwania społeczne, które wciąż rosną. Organizatorzy przygotowali różnorodny program, odpowiadający na najbardziej palące pytania. Podczas kongresu premierę będą miały dwa istotne raporty: Ziemianie Atakują!, przygotowany przez Lata Dwudzieste i Kantar oraz Dojrzałość zarządzania ESG a kryzys klimatyczny, opracowany przez badaczy ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Oba dokumenty są efektem pracy ekspertów z zakresu zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska oraz podkreślają konieczność podjęcia działań w obliczu kryzysu klimatycznego.

— GREENPACT to wydarzenie stworzone z myślą o przedsiębiorcach, organizacjach pozarządowych i ośrodkach naukowych, dla których zrównoważony rozwój to więcej niż trend, wymogi prawne czy biznes. To spotkanie osób, które w swojej codziennej działalności, wykraczają daleko poza horyzont jedynie finansowy oraz perspektywę tu i teraz. Przez dwa dni kongresu, chcemy zaproponować uczestnikom bardzo konkretne informacje: w dlaczego robimy ESG, w jaki sposób odpowiada na potrzeby i wyzwania współczesnego świata oraz co najważniejsze – jak skutecznie realizować ambitne, zrównoważone cele

mówi Karolina Opielewicz, członkini zarządu Krajowej Izby Gospodarczej.

Szczegóły programowe GREENPACT 2024

Pierwsza edycja GREENPACT European ESG Summit obejmie blisko 70 paneli dyskusyjnych, z udziałem przedstawicieli biznesu, administracji publicznej, organizacji międzynarodowych, naukowców oraz aktywistów. Tematyka paneli obejmuje między innymi społeczną odpowiedzialność przedsiębiorstw, ochronę środowiska, zmiany klimatyczne, a także tworzenie i implementację zrównoważonych praktyk biznesowych oraz strategiczne podejście do gospodarki globalnej.

Jednym z najważniejszych punktów programu jest konferencja „Wpływ raportowania ESG w ramach dyrektywy CSRD na produkcję zwierzęcą, skierowana do przedstawicieli sektora rolno-spożywczego i producentów rolnych, którzy chcą zrozumieć nadchodzące zmiany legislacyjne. Dyrektywa CSRD zobowiązuje duże przedsiębiorstwa do publikowania raportów ESG, ale jej wpływ odczują również mniejsi producenci, szczególnie współpracujący z dużymi firmami w ramach łańcucha dostaw. Konieczność monitorowania emisji i dostosowywania procesów do norm środowiskowych może wymagać znacznych zmian operacyjnych.

W ramach konferencji eksperci omówią wymagania prawne, koncentrując się na wyzwaniach związanych z obliczaniem śladu węglowego. Uczestnicy będą mogli zapoznać się z efektywnymi strategiami wprowadzania zrównoważonych rozwiązań, które mogą pomóc przedsiębiorstwom nie tylko spełnić nowe wymagania, ale także zwiększyć ich konkurencyjność na rynku.

Gala nagród i Startup Stage

Częścią kongresu GREENPACT będzie również gala rozdania nagród w konkursie Raporty Zrównoważonego Rozwoju, organizowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Corocznie przyznawane są nagrody za najlepsze raporty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, promujące idee odpowiedzialnego biznesu. Dodatkowo, dla początkujących przedsiębiorców organizatorzy przygotowali Startup Stage – specjalny moduł we współpracy z Fundacją Startup Hub Poland. Sekcja ta skierowana jest do firm poszukujących partnerów i innowacyjnych rozwiązań w obszarach klimatu, energii, bioróżnorodności i gospodarki cyrkularnej.

Więcej informacji o programie i szczegółach wydarzenia znajdziesz na greenpact.pl.

Czytaj dalej: