ESG w TSL. Nowe wyzwania, obowiązki i szanse dla sektora transportu i logistyki
Sektor TSL stoi na pierwszej linii walki o zrównoważony rozwój. Nowe regulacje, takie jak Taksonomia Unii Europejskiej i Europejskie Standardy Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS), wprowadzają kompleksowe wymagania, które mają na celu poprawę transparentności oraz ochronę środowiska. Czy polskie firmy są gotowe na transformację ESG?
ESG w polskim TSL
Wyniki ankiety PITD wskazują na istotne braki w wiedzy i przygotowaniu firm – tylko 21% z nich posiada strategię zrównoważonego rozwoju, a 43% wciąż jej nie opracowało. Znajomość kluczowych terminów ESG, takich jak ESRS (41%) czy taksonomia (43%), jest niewystarczająca, co utrudnia skuteczne wdrażanie działań. Jednocześnie 49% firm odczuwa bezpośredni wpływ regulacji ESG na swoją działalność, ale ponad połowa (53%) nie planuje przygotować raportu ESG, narażając się na utratę partnerów biznesowych i ryzyko reputacyjne. Wsparcie edukacyjne, na które wskazuje 44% respondentów, jest niezbędne, zwłaszcza w kontekście możliwości finansowania działań ESG z funduszy europejskich, z których korzysta jedynie 8% firm.
– Dzięki wdrażaniu zasad ESG, przedsiębiorstwa mogą nie tylko spełniać wymogi prawne, takie jak raportowanie zgodne z ESRS, ale również poprawiać efektywność operacyjną, budować lepsze relacje z interesariuszami i zwiększać swoją atrakcyjność dla inwestorów. W Polskim Instytucie Transportu Drogowego staramy się wspierać branżę TSL w tej transformacji, stąd pomysł na publikację “ESG w TSL. Jesteśmy gotowi?”. Mamy nadzieję, że wspólnie możemy sprostać globalnym wyzwaniom, ale także wykorzystać szanse, jakie niesie zrównoważony rozwój – mówi Anna Majowicz, prezes Polskiego Instytutu Transportu Drogowego.
Raport: “ESG w TSL. Czy jesteśmy gotowi?”
Nowe regulacje ESG, w tym ESRS i Taksonomia UE, to zarówno wyzwanie, jak i szansa dla sektora TSL. Transparentność, odpowiedzialność i dbałość o środowisko stają się kluczowymi elementami strategii firm, które chcą utrzymać konkurencyjność na dynamicznie zmieniającym się rynku. Wczesne przygotowanie i edukacja to najlepszy sposób na skuteczne wdrożenie zasad ESG i osiągnięcie korzyści płynących z zrównoważonego rozwoju.
W odpowiedzi na potrzeby branży eksperci z Polskiego Instytutu Transportu Drogowego i GS1 Polska przygotowali kompleksowy raport, który stanowi praktyczny przewodnik po zawiłościach ESG w sektorze TSL. Publikacja zawiera szczegółowe informacje o ESRS, Taksonomii UE i strategiach wdrażania zrównoważonego rozwoju. To nie tylko kompendium wiedzy, ale także inspiracja do działania.
Kompas ESG jest partnerem mediowym Raportu i jego premiery.
- WEŹ UDZIAŁ W BEZPŁATNEJ DEBACIE ONLINE NA TEMAT ESG
- RAPORT ESG W TSL będzie dostępny po premierze 17.12.2024 na stronie pitd.org.pl