Największa prywatna polska grupa energetyczna stawia kolejną farmę
Polenergia uruchamia kolejną, dwunastą farmę wiatrową, która ma dostarczać prąd do 20 tysięcy gospodarstw domowych. Farma Wiatrowa Piekło składa się z sześciu turbin o łącznej mocy 13,2 MW, a rocznie ma produkować 40 GWh zielonej energii elektrycznej.
Budowa farmy rozpoczęła się w kwietniu 2022 r. W sierpniu 2023 r. firma otrzymała koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej z wiatraków zlokalizowanych na terenie wielkopolskich gmin Kwilcz i Międzychód. Jak podaje firma w swoim komunikacie, gondole wiatraków zamontowane są 110 metrów nad ziemią, a łączna wysokość każdego z nich, licząc z łopatami, to 165 metrów.
– Dzięki uruchomieniu FW Piekło rośnie nie tylko moc wytwórcza Grupy, ale także możliwości związane z dostarczaniem czystej, zielonej energii naszym klientom. Najnowsza elektrownia wiatrowa Polenergii jest w stanie zasilić nią nawet 20 000 gospodarstw domowych. To kolejny krok na naszej drodze do budowy zeroemisyjnej gospodarki – mówi dr Michał Michalski, Prezes Zarządu Polenergia S.A.
FW Piekło to dwunasta lądowa elektrownia wiatrowa Grupy. Ta konkretna farma składa się z 6 turbin. Do końca 2023 r. Polenergia planuje natomiast uruchomić kolejną farmę “Grabowo”, która zlokalizowana jest na Podlasiu.
Zielona strategia Polenergii
Farma “Piekło” to kolejna farma uruchomiona przez Polenergię w 2023 r. W kwietniu firma uruchomiła jedną z największych farm wiatrowych w Polsce składającej się z 55 turbin o łącznej mocy 121 MW. Moc poszczególnych turbin wiatrowych wchodzących w skład FW Dębsk dostarcza energię do 183 tys. gospodarstw domowych rocznie. Dzięki temu do atmosfery będzie trafiać nawet o 318 tys. ton CO2 mniej, a zużycie węgla kamiennego redukowane jest o 168 tysięcy ton rocznie.
Wraz z uruchamianą farmą “Piekło” moce wytwórcze Polenergii z farm wiatrowych i farm fotowoltaicznych rosną do ponad 485 MW.
Polenergia SA to największa, należąca do Dominiki Kulczyk polska prywatna grupa energetyczna, w której skład wchodzą spółki działające w obszarze wytwarzania prądu z odnawialnych źródeł oraz gazowych źródeł energii. Frima zajmuje się produkcją, dystrybucją, obrotem i sprzedażą energii dla klientów indywidualnych oraz biznesowych.
W pierwszym półroczu 2023 roku – jak podano w komunikacie – skorygowany wynik EBITDA Grupy wyniósł 308,9 mln zł i był wyższy o 97,5 mln zł rok do roku.