Każda nasza codzienna czynność, niezależnie od tego, czy jest to picie kawy, wyjście do restauracji, kina czy zrobienie prania, zostawia ślad węglowy. Ślad ten jest miernikiem naszego wpływu na klimat. Dzięki współpracy banku Credit Agricole ze startupem TerGo, możemy teraz w kilka minut policzyć, jak duży jest nasz indywidualny ślad węglowy i w jakim stopniu przyczyniamy się do emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Ślad węglowy – podstawy

Ślad węglowy to suma emisji gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla (CO2), metan (CH4) i podtlenek azotu (N2O), które są generowane przez różnorodne aktywności człowieka. Emisje te pochodzą głównie ze spalania paliw kopalnych, a ich suma może być obliczana zarówno dla produktów i usług, jak i dla indywidualnych działań człowieka. Kalkulator śladu węglowego przygotowany przez Credit Agricole umożliwia każdemu sprawdzenie, jaki jest jego własny wkład w emisję gazów cieplarnianych.

Cel kalkulatora śladu węglowego

Jednym z głównych założeń strategii Credit Agricole jest działanie na rzecz klimatu i gospodarki niskoemisyjnej. Bank dąży do odgrywania istotnej roli w zielonej transformacji, wspierając zarówno klientów biznesowych, jak i indywidualnych w ich działaniach na rzecz ochrony środowiska. Kalkulator śladu węglowego jest jednym z narzędzi, które mają pomóc w realizacji tego celu. Jak podkreśla Jędrzej Marciniak, wiceprezes zarządu banku Credit Agricole:

Jestem głęboko przekonany, że ta wiedza jest potrzebna każdemu z nas. Bez informacji, jaki faktycznie mamy wpływ na środowisko, nie jako grupa, ale indywidualnie, trudno będzie zmienić nasze codzienne nawyki.

Fot. materiały Credit Agricole

Jak działa kalkulator?

Kalkulator śladu węglowego Credit Agricole dostępny jest w dwóch wersjach: podstawowej i rozszerzonej. Wypełnienie wersji podstawowej zajmuje około 3 minuty i pozwala na uzyskanie szacunkowego wyniku. Wersja rozszerzona, na którą należy poświęcić nieco ponad 10 minut, oferuje bardziej szczegółowe obliczenia. Narzędzie zadaje pytania dotyczące różnych aspektów naszego życia, takich jak dom, transport, podróże i styl życia, co pozwala na dokładne oszacowanie naszego indywidualnego śladu węglowego. Kalkulator jest bezpłatny i dostępny online, co czyni go łatwo dostępnym dla każdego.

Współpraca z TerGo

Kalkulator śladu węglowego powstał dzięki współpracy Credit Agricole z TerGo, startupem działającym na rzecz pozytywnego wpływu społecznego i środowiskowego. TerGo posiada prestiżowy certyfikat B Corp, który potwierdza, że firma prowadzi działalność w sposób odpowiedzialny, dążąc do rozwiązywania ważnych problemów społecznych i środowiskowych. Ewelina Sasin, COO i współzałożycielka TerGo, podkreśla:

Kalkulator stworzony wspólnie z Credit Agricole pokazuje użytkownikom, że dokonując dobrych wyborów, w dłuższej perspektywie mają ogromny wpływ na zmiany na Ziemi.

Kalkulator został również objęty patronatem prof. Bolesława Roka z Akademii Leona Koźmińskiego, cenionego eksperta w dziedzinie CSR i ESG, oraz niezależnie zweryfikowany przez prof. Waltera Leala.

Fot. Michał Murawski, Piotr Tarasewicz, Muzk / żródło: LinkedIn Credit Agricole

Kalkulator w trasie koncertowej z Dawidem Podsiadło

Najnowsza trasa Dawida to bez wątpienia największe przedsięwzięcie tego typu w historii polskiej branży muzycznej oraz jedno z największych w Europie. Scena 360 stopni, umieszczona na środku stadionu, z fruwającymi nad widzami wielorybami, sztucznymi ogniami, fajerwerkami, światłami i laserami, a także kolorowymi wizualizacjami na ogromnych ekranach – taką imponującą oprawą mogłyby się poszczycić największe gwiazdy światowej muzyki. W sobotę we Wrocławiu mieliśmy okazję doświadczyć tego na własne oczy i było to naprawdę emocjonujące i niezapomniane widowisko.

Jesteśmy dumni, że po raz kolejny możemy podróżować z Dawidem jako strategiczny partner jego trasy. Na stadionach promujemy naszą markę, a dodatkowo przedstawiamy nasz nowy kalkulator śladu węglowego. Fani Dawida mogą tu “wykręcić” sobie fotkę – wystarczy, że rozpędzą rower i wytworzoną w ten sposób energią podładują baterię fotobudki. Pstryk! Jedna minuta pedałowania i pamiątka z koncertu gotowa na całe życie… Jeśli zrobiliście sobie taką fotkę, pochwalcie się nią w socialach wraz z hasztagiem hasztag #CreditAgricole

post Credit Agricole na LinkedIn

Edukacja i wsparcie klientów

Credit Agricole prowadzi edukację na temat śladu węglowego zarówno dla swoich klientów, jak i dla wszystkich odwiedzających stronę internetową banku. Dzięki temu narzędziu można nie tylko poznać swoje indywidualne emisje, ale także zapoznać się z ofertą zielonych produktów banku oraz dowiedzieć się, jak realnie redukować swój ślad węglowy i skąd wziąć na to środki. Jak zaznacza Ewa Deperas-Jarczewska, dyrektorka zespołu corporate sustainability w Credit Agricole:

Przy okazji będą mogli zapoznać się z ofertą zielonych produktów banku i dowiedzą się nie tylko jak to zrobić, aby realnie redukować swój ślad węglowy, ale także skąd wziąć na to środki.

Wkład w zrównoważony rozwój

Poprzez inicjatywy takie jak kalkulator śladu węglowego, Credit Agricole aktywnie włącza się w realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Szczególnie angażuje się w cele takie jak:

  • dobra jakość edukacji,
  • odpowiedzialna konsumpcja i produkcja,
  • działania w dziedzinie klimatu,
  • partnerstwa na rzecz celów.

Kalkulator śladu węglowego stworzony przez Credit Agricole we współpracy z TerGo to przyjazne narzędzie, które pozwala każdemu z nas na szybkie i łatwe oszacowanie swojego wpływu na klimat. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, jakie działania przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych i co możemy zrobić, aby je ograniczyć. To ważny krok w kierunku bardziej świadomego i odpowiedzialnego życia, który wspiera nas w dążeniu do ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.

Czytaj dalej: