Cykl Deminga, znany także jako cykl PDCA (Plan-Do-Check-Act) lub PDSA (Plan-Do-Study-Act) w wersji oryginalnej, jest metodą ciągłego doskonalenia procesów i jakości.
Został opracowany przez Williama Edwardsa Deminga, amerykańskiego statystyka pracującego w Japonii. Cykl ten ilustruje podstawową zasadę ciągłego ulepszania, znanej również jako kaizen, i składa się z czterech etapów: Zaplanuj, Wykonaj, Sprawdź (lub Zbadaj w wersji oryginalnej), i Popraw (lub Zastosuj/Działaj). Jest to model systematycznej poprawy procesów i motywowania pracowników do działań ulepszających, powszechnie stosowany w koncepcji Total Quality Management.
Pozostała część artykułu pod materiałem wideo:
Cykl Deminga: stosowanie, cel oraz etapy
W praktyce cykl Deminga jest wykorzystywany jako wzorzec do podejmowania działań i kierowania procesami w organizacjach. Metoda PDCA, znana również jako cykl planowania, wykonania, weryfikacji i działania, służy do wprowadzania nowości (takich jak nowe produkty czy usługi) oraz doskonalenia obecnych procedur biznesowych w firmie, zapewniając przy tym:
- kontrolę (każdy rozumie powody podejmowanych działań, co w Lean Management określane jest jako kontekst biznesowy, opierający się na wartości i znaczeniu czynności),
- monitoring (wszyscy są na bieżąco z postępem prac, często za pomocą narzędzi do wizualizacji statusów),
- bezpieczeństwo (wszyscy są świadomi potencjalnych ryzyk i podejmowane są kroki w celu ich minimalizacji, np. przez zastosowanie analizy FMEA).
Implementacja cyklu Deminga w usprawnianiu procesów biznesowych zazwyczaj obejmuje standaryzację działań i poszukiwanie rozwiązań podnoszących efektywność operacyjną oraz wyniki finansowe.
Czytaj też: Porozumienie paryskie
Dowodem na skuteczność cyklu Deminga jest jego przyjęcie np. przez Toyotę, gdzie do dzisiaj pozostaje elementem kluczowym strategii. Takie podejście zyskuje popularność nie tylko w przemyśle produkcyjnym, ale również w branży IT, gdzie stosowane jest podczas codziennych spotkań, a także w służbie zdrowia, która poddaje się ciągłemu ulepszaniu, szczególnie w Stanach Zjednoczonych. W Polsce, kilka szpitali i jednostek ochrony zdrowia korzysta z elementów zarządzania procesami, w tym metodyk LEAN i PDCA, osiągając sukcesy w tej dziedzinie.
Cykl PDCA, czyli Planuj, Realizuj, Sprawdzaj, Działaj, promuje zaangażowanie zespołu, ukazując w sposób logiczny kierunek działań, zależności między nimi, wpływ na realizowane projekty oraz zdobywaną wiedzę.
Etap postępowania w cyklu Deminga
- Planowanie, czyli dokładną analizę obecnej sytuacji i określenie działań niezbędnych do otrzymania efektu najwyższej jakości.
- Wykonanie zgodnie z planem i przetestowanie wybranych rozwiązań.
- Badanie wyników, sprawdzenie jak działania wpłynęły na osiągnięcie celu i co można ulepszyć.
- Działanie, które polega na udoskonaleniu procesu i włączeniu pomysłów do kolejnego planu.
Korzyści w zarządzaniu jakością
Cykl Deminga znajduje zastosowanie w różnych obszarach zarządzania jakością i produkcją. Jest wykorzystywany do identyfikacji i rozwiązania problemów, usprawniania procesów produkcyjnych, podnoszenia efektywności pracy oraz zwiększania satysfakcji klienta. Dzięki ciągłemu cyklowi PDCA organizacje mogą systematycznie poprawiać swoje procesy, produkty i usługi, co przekłada się na lepsze wyniki operacyjne i konkurencyjność na rynku.
W kontekście doskonalenia jakości, cykl Deminga umożliwia systematyczne wprowadzanie zmian i monitorowanie ich efektów, co pozwala na ciągłe usprawnianie procesów i zwiększanie jakości produktów lub usług. Metoda ta działa bardzo dobrze w ramach danej struktury kulturowej, gdzie planowanie definiuje proces uczenia się, wykonanie umożliwia przeprowadzenie procesu oraz zgromadzenie wymaganych informacji, a sprawdzenie i działanie opierają się na analizie informacji i akcji korygującej. Koło Deminga jest więc fundamentalnym narzędziem w pracy nad doskonaleniem jakości, stanowiąc podstawę dla różnorodnych praktyk zarządzania jakością.
Czytaj dalej: